Zebra Perde

Zebra Perde Modelleri
Modern yapıyı evlerine taşımak isteyen bayanlar adına en uygun olan seçeneklerden biri olan zebra perde modelleri tül perde ile güneşliği birleştirerek bayanlara fonksiyonel bir sistem sunar. Çift katlı özel bir sisteme sahip olduğundan dolayı istenildiği zaman gün ışığından tamamen faydalanabiliyorken, istenildiği zamanda ışığın içeri girmesinin önüne geçebilir. Tül perde modellerinde olduğu gibi tekrar güneşlik kullanılmasına gerek yoktur.
Evlerde veya iş yerlerinde kullanıma uygundur. Yan tarafında bulunan plastik ve metal zincir sistemi sayesinde perde indirilebilir veya kandırılabilir. Manuel kullanmak istemeyenler adına motorlu, uzaktan kumandalı sistem mevcuttur. Uzaktan kumanda da yer alan butonlar ile uzaktan perde açılabilir ve kapanabilir. Çok sayıda renk ve desen seçeneği mevcuttur. Tüm bunların dışında üzerine yapılan baskılama sayesinde kişiye özel olarak tasarlanabilir. Özellikle çocuk odaları adına, pembe veya mavi renklerde, özel baskılı, çizgi film karakterlerinin yer aldığı perdeler tercih edilir. Geniş alanlar için uzaktan kumandalı olan sistem daha fazla kullanılmaktadır.
Oldukça zarif ve kullanışlı yapıda olan zebra perde modelleri, stor perdelere oranla daha yüksek fiyatlara sahip olmaktadır.
Zebra Perdeler Nasıl Temizlenir?
Evlerde en çok kirlenen şeylerin başında perdeler gelir. Perde odanın içerisinde yer alan tozu ve havalandırmak amaçlı açılan pencereden gelen tozları çeker. Kirli olan perdeler oda içerisinde ki havayı olumsuz olarak etkileyebileceğinden dolayı çeşitli sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olabilir. Bu gibi nedenlerden dolayı perdelerin düzenli bir şekilde temizlenmesi önemlidir. Tül perdeler rahatlıkla çamaşır makinesinde yıkanabilir. Ancak stor, jaluzi veya zebra perdelerin temizlenme şekli farklıdır.
Zebra perdeler, tasarımında kullanılan kumaş dokusundan dolayı diğer perdelere oranla daha az kirlenir. İçerisinde yer alan iplikle tozu emmez, böylelikle perdenin çabuk kirlenmesinin önüne geçilir. Perdeler açma, kapama işlemi sırasında hareket ettirildiğinden dolayı var olan tozların da birikmesinin önüne geçilmiş olur. Tüm bunların dışında uzun süreli olarak kullanılan perdelerde ki tozu temizleyebilmek için elektrik süpürgesi kullanılabilir. Elektrik süpürgesi dışında, perdeler deterjan kullanmadan nemli bir bez veya sünger yardımıyla da temizlenebilir. Deterjanlar perdelerin yapısına zarar verebilir, ayrıca renginde açılma veya solma olmasına neden olabilir.
Zebra Perdeler Neden Tercih edilmelidir?
Ekonomik bir sistemle dekorasyon oluşturmayı tercih eden kişiler adına en uygun olan perde modelleridir. Çift katlı bir sisteme sahip olduğundan ötürü, tül perdelerde olduğu gibi güneşlik kullanılmasına gerek yoktur. Yan tarafında yer alan mekanizma aparatları veya uzaktan kumanda sistemi ile açılıp kanabilir. Kapalı konumdayken mekâna ışık girmesine engel olur. Estetik bir yapıya sahiptir. Zarif ve dekoratif bir görüntü oluşturulmasına yardımcı olur.
Perde seçimi yaparken öncelikle klasik tül perde mi yoksa mekanizmalı perde mi satın alınacağına karar verilmelidir. Tül perdelerde ölçü oldukça önemlidir. Ancak zebra ve stor gibi mekanizmalı olan perdelerde doğru ölçü alınması çok daha önemlidir. Doğru ölçü alınmaması durumunda perdenin takılması mümkün değildir.
Stor Perde İle Zebra Perde Arasında ki Fark Nedir?
Temel olarak tasarımında kullanılan yöntem aynıdır. Her ikisi de mekanizmalı olan perdelerdir. Yan taraflarında yer alan plastik ve metal zincirler ile açılıp kapanabilir. Zebra perde modellerinin stor perdelerden farklı, zebra modellerin çift perde sistemine sahip olmasıdır. Stor perdelerde bazı modellerde güneşlik kullanılabilir. Ancak zebra perdeler güneşlik kullanımına uygun değildir. Her ikisi de manuel veya uzaktan kumanda kullanılarak kontrol edilebilir. Zebra perdeler, stor perdelere oranla daha yüksek fiyat seçenekleri ile satışa sunulur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*