Zebra Perde İle Stor Perde Arasındaki Farklar

Perdeler bir evin en önemli ve en dikkat çekici aksesuarlarıdır. Bundan dolayı bayanlar perde seçimi yaparken birçok farklı noktaya dikkat ederler. Her bir perde modelinin kendine göre kullanım ve kumaş özelliği bulunur. Eskilerden günümüze kadar gelmiş olan ve değerini hiçbir zaman yitirmeyen tül perdeler, en kullanışlı perde modelleridir. Hem temizliği hem de montajı kolay olan tül perde modellerinin özellikle dantel işlemeli tasarımları salonlarda çok fazla kullanılır. Tül modellerde çok tercih edilen bir diğer tasarım ise taş ve pul detaylarının yer aldığı işlemeli modeller ve Japon olarak tabir edilen katlamalı modellerdir.

Tül perdelerden sonra bayanlar tarafından son zamanlarda en çok tercih edilen model ise stor perdelerdir. Stor modeller evin bütün bölümleri adına uygun tasarımlar olduklarından dolayı çok fazla kullanılırlar. Teknolojiye ayak uydurularak geliştirilen, sahip olduğu mekanizma ile kolay kullanım kolaylığı sağlayan stor modeller aynı zamanda kendi içerisinden birçok farklı tasarıma sahiptir. Bu tasarımlara örnek olarak opak modeller, tül stor perdeler, sunscreen( güneş kırıcı) perdeler, baskılı stor perdeler, blackout (karartma) perdeler, zip stor perdeler ve projeksiyon perdesi verilebilir. Bayanların stor perde modellerinin çekmelerindeki en büyük nedenlerden biri hoş tasarıma sahip olması ve uygun fiyat seçenekleri ile satışa sunulmasıdır. Ayrıca storlar müşterinin isteğine uygun olarak da tasarlanabilir. Alüminyum bir borunun üzerine rulo şeklinde sarılarak tasarlanan storlar zincirli, yaylı veya motorlu olabilir. Büyük ebatlı camlarda kullanım adına tasarlanan çift kanatlı perdeler için en uygun olan sistem uzaktan kumanda ile yönetilen motorlu sistemdir. Ayrıca ofislerde veya dış mekanlarda kullanımı adına da farklı kumaş dokularında stor modeller tasarlanmaktadır.

Zebra Perde Modelleri

Stor perdeler gibi zebra perde modelleri de son zamanların en çok tercih edilen perde tasarımları arasında yerini alır. Zebra modeller, özellikle çocuk odaları ve mutfaklar için çok fazla tercih edilir. Çocuk odalarında yer alan dijital baskılı modeller, odanın daha renkli ve sevimli olmasına yardımcı olur. Mutfaklarda ise mutfağın rengine veya dekorasyonuna uygun olarak tercih edilen zebra modelleri ile hoş bir görüntü elde edilebilir. Zebra perdeler çift katlı perde sistemi kullanılarak tasarlandığından dolayı ışığın denetimini sağlayabilmek veya dışarıdan içerisinin görünmesini engelleyebilmek adına güneşlik kullanılmasına gerek duyulmaz. Zebra perdelerin mekanizmalı perdeler olmasına rağmen temizliği oldukça kolay ve basittir. Tasarım aşamasında kullanılan iplikler toz ve leke tutmaz bir özelliğe sahip olduğundan dolayı, perdeler çok çabuk kirlenmez. Uzun süreden sonra perdenin üzerinden biriken tozu temizleyebilmek için nemli bir bezin kullanılması yeterlidir. Ayrıca biriken toz süpürge ile de perdeye zarar vermeyecek bir şekilde çekilebilir.

Zebra ve Stor Arasındaki Farklar

Aslında görsel olarak her iki perde arasında da çok fazla fark yoktur. Tasarımlarında kullanılan teknoloji ve kumaş dokuları aynıdır. Ancak zebra modellerde iplikler şeritli olarak dokunur ve boşluk bırakılır. Stordan farklı olarak zebralarda çift perde sistemi kullanıldığından dolayı perde yanlarından bulunan aparatlar kullanılarak kapalı konuma getirildiğinde boşluklar birleşerek bir şerit oluşturur ve ışık denetimi sağlanır. Fiyat olarak zebra perdeler daha uygundur. Tüm bunların dışında iki perde de dijital baskı sistemi kullanılarak tasarlanabilir. Zebra perdeler düz beyaz olabileceği gibi pembe gibi canlı renkler kullanılarak da tasarlanabilir. Zebra modeller daha çok mutfak ve çocuk odası gibi alanlar için tercih edilirken, stor perdeler daha zengin bir tasarıma sahip olduğundan dolayı evin bütün bölümlerinde kullanılabilmektedir.

Stor ve zebra perde modellerini görüntüleyebilmek, farklı model ve tasarımları görebilmek adına sayfamızda yer alan perde görsellerini inceleyebilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*