Yüzmede En Etkili Zayıflama Yöntemleri

Published by: 0

Havuzda egzersiz inşa etmek tek taraftan serinlerken tek taraftan da kasları güçlendirip istenilen vücuda kavuşmak amaçlı ideal tek yoldur . Sports International eğitmeni Cihan Can havuzda rahatlıkla form tutmayı temin edecek gösterişli egzersizleri şu biçimde anlattı: ” Havuzda egzersiz yaparken suyun kilosu ve direnişi kasları çalıştırır . Havuzda egzersiz , eklem ya da kaslar üst kısmına yük getirmeden kalp hızının yükselip gösterişli tek kardiyo yapılmasına da destekçi olabilir . Egzersizlere başlamadan öncesinde ısınma hareketi olarak kesinlikle 5 sağlamak 10 dk yüzülmelidir . Sonrasında havuz egzersizlerine geçilmelidir . Bununla Birlikte havuzda egzersiz sadece yazın değil , kış mevsiminde kapalı havuzlarda da uygulanabilecek tek gösterişli tek spordur . ”

1 . Knee Up:

Tek bacak yere basar öbür bacak yukarıya diz çekerek ve indirerek yapılır . Sağ bacak 16 sol bacak 16 tek ek olarak 4 set yapılır .

Harekette Personel Kaslar; Kardiyo egzersizidir , yağ yaktırır , karnı sıkarak yapıldığında karın kasları çalışır , bacak ve kalça kasları çalışır .

2 . Pedal çevirme hareketi:

Sırt havuz kenarına gerçek kalça ile birlikte yaslanır , kollar yana açılarak havuz kenarından dayanak alınır , her 2 diz yukarıya çekilerek ayakları öne iterek bisiklet yarışı pedalı çevirir benzeri 2 dk uygulanır .

2 dk . Durmadan 3 set tek ek olarak edilir .

Harekette Personel Kaslar; Karın kasları , bacak ve kalça kasları çalışır .

3 . Double knee ups:

Sırt havuz kenarına gerçek yaslanır , kollar yana açılarak havuz kenarından dayanak alınır , her 2 diz yukarıya çekilerek itilir .

15 tek ek olarak 3 set tek ek olarak edilir .

Harekette Personel Kaslar; Karın kasları , bacak ve kalça kasları çalışır .

4 . Squat:

Eller belde , ayakları omuz genişliği açık pozisyonuna aldıktan sonra , dizler parmak uçlarını geçmeyecek biçimde , kalça geriye gerçek götürülerek , oturur pozisyona gelecekmiş benzeri , 90 derecelik tek açıya civarı indikten sonra , kontrollü tek biçimde , soluk verilerek ayaktaki pozisyona geriye dönülür . Ayaktaki pozisyonda ise; dizler hiçbir zaman tam düz pozisyonda kalmamalı , yumuşak bükülü kalmalı . Bu da hareketin nitelik anında kasın rahatlamamasını ve eklemlere yük binmemesini olanağı sağlar . Yukardaki pozisyondan aşağıya gerçek inerken ise; belin bükülmemesi ve göğsün karşıya bakması gerekir . Havuz içerisinde 4 set 25 tek ek olarak .

Harekette Personel Kaslar; üst bacak , arka bacak ve kalça kaslarımızdır .

5 . Lunge:

Ayaklar kalça genişliği açıklığındadır . Önce tek ayağımızı öne gerçek 2 hamle uzunluğunda atarız . Ek Olarak sonrasında öne attığımız ayağımızın dizi , ayak parmak ucunu geçmeyecek biçimde , öbür dizimizi yere değmeyecek pozisyona civarı indirdikten sonra , yukarıya gerçek dizimizi kaldırıp , benzer hareketi tek ek olarak ederiz . Tek bacağımızı tamamlandıktan sonra , öbür bacak amaçlı benzer hareketi uygularız . Yeniden Squat hareketinde meydana geldiği gibi; eklem sıhhati ve hareketin ek olarak gösterişli olması açısından; öndeki dizimizin parmak ucumuzu geçmemesi ve belimizin düz , göğsümüzün karşıya bakması gerekir . Havuz içerisinde sağ ve sol bacak 15 tek ek olarak 4 set yapılır . Benzer davranış havuzun içerisinde yürüyerek de yapılabilir .

Harekette Personel Kaslar: üst bacak , arka bacak ve kalça kaslarımızdır .

6 . Tek kol kulaç:

Bu egzersiz amaçlı omuzlarınızın suyun içerisinde olması gerekiyor . Tek elin parmak uçlarıyla havuz kenarına dokunurken öbür kolunuzla öncesinde geriden öne sonra önden geriye kulaç atar benzeri kol çevrilir . Sonra öbür kol ile benzer davranış uygulanır . Tek kol kulaç egzersizi itiş ve çekiş hareketi meydana geldiği amaçlı arka kol ve ön kol adalelerinin çalışmasını olanağı sağlar . Suya karşın direnç gösterildiği amaçlı aşağı kol kaslarını kuvvetlendirmek amaçlı de birebirdir . Kaç set kaç tekrar: 15 tek ek olarak , 3 set yapılır .

Harekette personel kaslar: Ön arka üst kol kasları , yan omuz kasları , omuz eklemlerini kuvvetlendirir . . .

7 . Triceps dips:

Eller geride olacak biçimde omuz genişliğinde açılarak havuzun kenarına yerleştirilir . Ayaklar aşağıya bakar pozisyonda , tabana basmadan , dirsekler 90 derece açıya gelene civarı tabana gerçek inilir ve kalkılır . 15 tek ek olarak 3 set yapılır .

Harekette personel kaslar: Arka kol kasları .