Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Durumu

Published by: 0

Yeni doğan bebeklerde sarılık fizyolojik yani teninde sarı renk olarak görülür ve bir iki hafta kendiliğinden geçtiği için. Yeni doğan sarılığı belli bir tehlike oluşturmaz.

Yeni doğanların kırmızı küre hücreleri daha fazla olduğu için onların parçalanması nedeni ile bilirubin maddesi ortaya çıkar buda sarı rengin seviyesini artırır.Bu bilirubin maddesi karaciğer aracılığı iletemizlenir yeni doğan bir bebeğin karaciğeri bilirubin maddesinitemizleyebilecek kapasiteye ulaşması bir kaç gün alır.

Yine de zararsız olmasına rağmensarılığın takip edilmesi gerekir.Kendiliğinden geçmemesi ve normalden uzunsürmesi durumunda doktor kontrolü yapılmalıdır.Çünkü kandaki bilirubin seviyesiyükselmeye devam ederse yüksek seviyelerde beyini etkileyebilir.

Fizyolojik sarılık yani geçmesi beklenen sarılık bebeğin doğumunu takiben ikinci günü başlar,üç ve dördüncü günlerde en yüksek seviyesine çıkar ve daha sonraki günlerde giderek azalır ve kaybolur.

Sarılık önce bebeğin yüzündebaşlar sırasıyla göğse,karına,kol ve bacaklara doğru ilerler.Göz akı da sararır.Parmakla karın bölgesine bastırılıp kaldırıldığında sarı renk net bir şekildetespit edilir. Yine floresan lambası altında yada gün ışığında net bir şekildegörülebilir.

Sarılıktespit edildiğinde en yakın sağlık kuruluşuna giderek doktora gösterilmelidir. Annesütü her şeye iyi geldiği gibi sarılığın ilerlemesinde de koruyucu göreviyapar. Koca karılar derki ıhlamur iyi gelir.