Yazın Meyveler Nasıl Saklanır? Yaz Meyve ve Sebzelerinin Saklanması

Published by: 0

Sıcak Havalarda Meyve ve Sebzelerin Saklanma Koşulları

Yaz ayları, meyve ve sebzeler bakımından oldukça zengin dönemlerin yaşandığı zamanlar olarak bilinmektedir; ve bunun yanında yaz aylarında yenilebilecek olan pek çok sebze ve meyve de aslında bizler için şifa kaynağıdır. Bilinmesi gereken ise sadece, hangi sebze ve hangi meyvenin neye iyi geldiği; ve sebze ve meyvelerin nasıl saklanması gerektiğidir. Bu konuda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız:

Yaz Aylarında Meyve ve Sebzelerinin Saklanması
Karpuz: Karpuzun içerisinde yoğun miktarda likopen bulunduğunu belirtmekte fayda vardır. Ve likopen, kansere karşı yoğun bir koruyucu etki göstermektedir. Karpuzun saklanması sırasında, karpuz, oda sıcaklığında saklanırsa, içeriğinde bulunan likopen %40 oranında artacaktır. Karpuz alınırken, olmuş bir şekilde alınmaktadır. Bu durum da, karpuzun olgunlaşmasının beklenmesini gerektirmemektedir. Karpuz alındıktan sonra üç ya da dört gün içerisinde tüketilmelidir. Karpuzun kesilmesinin ardından, tek seferde bitirilemeyecekse, buzdolabında saklanması gerekmektedir. Bu nedenle uzmanlar, karpuzun, bir seferde tüketilmesinin daha mantıklı olduğunu da belirtmektedirler.

Domates: Karpuz gibi likopen kaynağı olan bir diğer besindir domates. Dolayısı ile likopen sebebiyle, yine karpuz gibi oda sıcaklığında saklanması gerekmektedir. Buzdolabında saklanan karpuzun hem hücre yapısı değişmekte; hem de tadında bir farklılık meydana gelmektedir.

Domatesin rengi ne kadar kırmızı ise, o kadar fazla antioksidan içerik barındırmaktadır. Domatesin içeriğinde yer alan A, C ve K vitaminlerinin de unutulmaması gerekmekle birlikte, bu özellikleri ile domatesten mucize sebze olarak bahsedildiğini de hatırlatmak gerekiyor. Uzmanlar, domatesin saklanması için, mutfaklardaki set üstünü öneriyorlar.

Şeftali: Şeftali oldukça güçlü bir lif kaynağı olarak bilinmekte. Bununla birlikte şeftalinin içeriğinde yoğun miktarda A ve C vitamini ile, potasyum ve niyasin bulunduğunun da belirtilmesinde fayda var. Ancak şeftalinin saklanması, diğer pek çok meyveye göre daha zordur; bunu da unutmamak gerekir.

Şeftalinin saklanması için oda sıcaklığı sağlanmalı, şeftaliler baş aşağı konulmalıdır; ve bununla birlikte, şeftalinin saklanması sırasında, bir diğer şeftaliye değmemesi de gerekmektedir; aksi takdirde şeftalinin hava alması güçleşecektir.

Mango: Mango, serinletici özelliği ile bilinmektedir. Bununla birlikte, sindirim sistemini rahatlatan özelliğinden de mutlaka söz etmek gerekir. Çok zorlu bir yemeğin ardından yenilebilecek olan mango, midenizi rahatlatmak için tek başına yeterlidir.

Mango aldıysanız eğer, olgunlaşmasını beklerken kesinlikle buzdolabını kullanmamanız gerekmektedir. Olgunlaşan mangoların saklanması sırasında ise buzdolabından yardım alınabilir.