Yaşam Şifresi – Source Code Film Önerisi

Published by: 0

Yaşam Şifresi (Source Code) 2011 yılına ait ABD ve Fransa ortak yapımı olan bir filmdir. Bilim kurgu türünü sevenler kesinlikle bu filme bayılacaktır. Ancak bu türü sevmeyenlere saçma veya sıkıcı gelebilir. Bu sebeple bu filmi bilim kurgu severlerinin izlemesini öneririz. Filmde kullanılan mekanlar kısıtlı olsa bile izleyici bir an sıkılmıyor ve büyük bir heyecanla takip ediyor.  Şahsen ben bu türü seven birisi olarak çok keyifli bir vakit geçirdim. Farklı bir kurgusu ve senaryosu var ve kesinlikle fazlasıyla orijinal. İzlediğinize asla pişman olmayacağınız bir film olan Yaşam Şifresini bilim kurgu severler adına film önerileri arasına ekliyorum.

Yaşam Şifresi Filminin Konusu:

Filmin başkarakteri Colter Stevens, bir sabah anlamını bilmediği bir şekilde bir trende uyanır. Yanında hiç tanımadığı bir kadın oturmaktadır. Colter, trenin camına baktığında ise farklı birisinin bedeninde olduğunu görür. 8 Dakika sonra trende güçlü bir patlama yaşanır ve Colter uyandığında kendi bedenindedir. Bununu sebebi, devletin geliştirdiği ve adına “yaşam şifresi” koyduğu bir teknolojidir. Bu yaşam şifresi denilen teknoloji sayesinde ölen birisinin yerine geçip, ölmeden önceki son sekiz dakikası yaşanabilmektedir. Colter, bu görevde yer almaktadır ve amacı trendeki patlamaya sebep olan teröristin ikinci saldırısına dair ipuçları bulmaktır. Bu sebeple o son 8 dakikayı defalarca yaşamaktadır ve her seferinde yeni ipuçları bulmaktadır.

Yaşam Şifresi Filminin Oyuncuları:

Filmin baş karakteri olan Colter Stevens’ı  Donnie Darko, Pers Prensi Zamanın Kumları, Gece Vurgunu gibi filmlerde yer alan Jake Gyllenhaal canlandırıyor. Colter uyandığında yanında oturan kadın Christina’yı ise güzel oyuncu Michelle Monaghan canlandırıyor. Michelle Monaghan, Git Başımdan, Kızımı Kurtarın, Constantine, Medusa Darbesi gibi filmlerde de yer almıştı. Filmin yönetmeni ise aynı zamanda 2016 yılında çıkacak olan Warcraft filmini yöneten kişi. Yani Duncan Jones.

Filmi izledikten sonra zaman yolculuğu mu yoksa paralel evren mi diye düşünmeden edemiyorsunuz.. Bilim kurgu ve gerilim bir araya gelince ortaya gerçekten harika işler çıkıyor. Eğer Deja Vu filmini izleyip beğendiyseniz bu filmi izlemek için daha fazla beklemeyin. İzlerken hem geriyor hem de büyülüyor. Bilim kurgu severlerinin kesinlikle kaçırmaması gereken bir film olan Yaşam Şifresi – Source Code’u izleyecek olan herkese iyi seyirler dileriz.