Varikosel nedir? Varikosel Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?

Published by: 0

Varikosel Tanımı

Varikosel testislerde meydana gelen bir çeşit toplardamar hastalığıdır. Bu hastalık testislerde kanı boşaltan toplardamar yapısının bozulmasıyla meydana gelir. Varikosel; genellikle testislerde oluşan şişme ile ya da kısırlık testi sonucunda elle muayene sırasında kendini gösterir ve mutlaka tedavi edilmesi gereken ürolojik bir rahatsızlıktır. Erkeklerin %15’inde bu hastalığa rastlanmaktadır ve bu hastalık kısırlığa yol açabilmektedir. Toplardamarlardaki bozulma %85 oranla sol testislerde meydana gelse de sağ testislerde de varikosel görülebilir.

Varikosel neden olur?

Ergenlik çağına giren erkeklerin %15’inin bu hastalığa yakalanma riski vardır ve varikoselin oluşum sebebi kişinin genetik yapısıyla alakalıdır. Genetik yapısı müsait olan kişiler bazı dış etkilere maruz kaldığında varikosel oluşabilmektedir. Bu dış etkilere örnek verecek olursak; fazlaca ayakta durmak, dar iç çamaşırı giymek diyebiliriz. Varikoselin oluşum süreci ise; toplardamarların içinde yer alan, ters akımı engellemekle görevli valf sisteminin damar boyutunun genişlemesi sonucunda, yetersiz kalması ve testislerde basıncın artmasıyla meydana gelir. Bu basınç artışı, testis içinde kan dolaşımını olumsuz yönde etkileyerek varikosel hastalığını meydana getirir.

Varikosel ne tür sorunlara yol açar?

Bu hastalık yumurtalıklarda şişmeye, özellikle sol yumurtanın aşağıya doğru inmesine ve üzerinde varisleşmiş damarların görünmesine neden olur. Hastalık bazen yumurtalıklarda ağrıya neden olabilir. Neden olduğu en büyük sorun kısırlıktır, ancak her varikosel vakasında ağrı ya da kısırlık ortaya çıkmayabilir. Bu tür vakalarda ürolog tarafından verilecek karar ile tedaviye gerek duyulmaz.

Varikosel tedavisi nasıl yapılır?

Kısırlık tedavisi ile birlikte başlanan varikosel tedavisinde; günümüz teknolojisiyle beraber kesin sonuçlara ulaşılmaktadır. Klasik ameliyat yöntemleri yerini artık çok hassas olarak yapılan mikro cerrahiye bırakmıştır. Varikosel tedavisinde doğru tanı ve teşhis, olumlu sonuçlar alınmasında son derece önemlidir. Hastalık ancak el muayenesi ile teşhis edilir, sadece doppler ultrasonografi ile tam olarak teşhis edilemez. Bu noktada çocuk sahibi olamayan varikosel hastaları deneyimli bir ürolog ve mikro cerrahi uzmanına başvurmalıdır. Unutmayın ki günümüz teknolojisinde, yeni nesil çağdaş doktorlar tarafından son çare olarak klasik ameliyat yöntemleri tavsiye edilir.

Başarılı geçen mikro cerrahi tedavisi sonucunda, variskosel sebebiyle çocuk sahibi olamayan erkeklerin %80’i doğal yollardan çocuk sahibi olmuştur. Geri kalan %20’lik kısım ise; tüp bebek, aşılama gibi tekniklerle çocuk sahibi olabilmektedir.