Türkiye’de Mekanizmalı Perde Sektörü’nün Gelişimi

Published by: 0

Son yıllarda ülkemizin gelişmekte olan ülkeler sıralamasında yukarılara doğru yükseldiğini  görmekteyiz. Birçok konuda kendisini yenileyen ve geliştiren Türkiye, mekanizmalı perde sektöründe de kendisini gittikçe geliştirerek tercih edilen perde modelleri arasında yerini almaya başlamıştır. Daha öncesinde diğer birçok ülkede mekanizmalı perde sistemleri, evlerin ve ofislerin kullanımında ilk tercih edilen perde çeşitleri olur iken, ülkemizde bu yaygınlık yüzde onların bile altında seyretmekteydi. Bunun nedeni mekanizmalı perdelerin halen birçok insan tarafından lüks olarak adlandırılması idi.
Burada dikkat edilmesi gereken bir husus şudur ki; bilinenin aksine mekanik perde sistemlerinin bol çeşitliliği, her bütçeye uygun ekonomik perdelerin olabilirliği, diğer tül perdelere nazaran daha az yer kaplayarak ihtiyaçlarımızı daha fazla karşılayan bir perde sistemidir. Örneğin tül perde kullanımında tüm duvarı tabana kadar perde ile örtmemiz gerekirken, mekanik perde sistemlerinde sadece pencerenin bulunduğu kısmı kaparatak büyük bir tasarruf sağlamasıyla birlikte daha kullanışlı olması, mekanik perdenin tercih edilmesinde büyük bir rolü bulunmaktadır.

Geçmiş senelere baktığımızda mekanik perde sistemleri denince  o dönemler jaluzi perdeler tercih edilmekte idi. Sonrasında birbiri ardına gelişen yeni teknolojiler , jaluzi perdelerin yerini stor perde modelleri almaya başlamıştır. Bunun nedeni gerek ekonomik perde olması, gerek estetik  ve dekoratif görünümü, gerekse de ürün çokluğu bakımından tercih edilmektedir.

Mekanik perde sistemlerinde Türkiye giderek kendisini daha fazla geliştirmekte ve sektörün öncüsü haline gelmeye başlamıştır. Sitemizde bir çok mekanizmalı perde sistemleri hakkında bilgilere ve resimlere ulaşabilirsiniz. Sizlerde gönül rahatlığı ile evlerinize ve işyerlerinize mekanizmalı perde alabilirsiniz.