Tül Perde Temizliği Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Published by: 0

tul-perde-temizligi
Tül Perde Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Tül perde modellerimizin satın aldığımız ilk günkü gibi tertemiz olması ve kullanım ömrünün uzun olması için satın aldığımız perde firmalarının bu konuda söylediklerini dikkate almak oldukça önem taşımaktadır. Zira özellikle makinelerde yıkamayınız veya elde yıkamayınız tarzında uyarılara mutlaka kulak verilmelidir.

Tül perde çeşitlerinin yıkama süresi yılda 4 defa olarak önerilmektedir. Şayet evde sigara içiliyor ise, soba veya kaloriferli evlerimizde ise bu yıkama sayısı artabilmektedir.
Çamaşır makinelerimizde bulunan yıkama proğramı ayarlarını narin yıkama seçeneğine ayarlamalıyız. Aynı çekilde makinemizin devir sayısı azaltılarak sıkma işlemi kısa bir zaman içerisinde yaptırılmalıdır.
Tül perde modellerimizi ılık suda yıkamalıyız.  Ilık suyun derecesi 30 olması yeterlidir. Daha fazla sıcaklıkta yıkanması tül perdelerimizin zarar görmesine neden olmaktadır.

Bunun yanısıra tül perdemiz narin bir tül perde çeşidiyse de yastık kılıfının içerisine koyarak güvenliğini bir nebze daha artırmış olursunuz.
Beyazlaştırıcı temizlik ürünleri tül perdelerimizin ömrünü azaltarak , kalitesinin düşmesine neden olacaktır. Bu yüzden bu tarz kimyasal beyazlatıcıları tül perdelerimizden uzak tutmamızda yarar vardır.  Onun yerine yıkadığımız suyun içerisine ekleyeceğimiz 1-2 kaşık toz şeker , tül perdelerimizin beyazlamasına katkı sağlayacaktır.
Aynı şekilde marketlerde halihazırda satışı gerçekleştirilen toz çamaşır sodaları ya da sadece tül perde modellerinin temizliği için özel üretilen temizlik ürünlerinden faydalanabiliriz.
Tül perdemizin yıkama işleminin bitmesinin ardından kırışmasını önlemek için çabucak kornişe asılmalıdır. Perdenin ıslaklığından dolayı aşağıda biriken ağırlık perde kırışıklıklarını otomatikmen giderecektir.
Tül perde modellerimize ütü uygulamak perdenin saraıp solmasına neden olacağından ütü işleminden uzak durulması gerekir.