The Usual Suspects – Olağan Şüpheliler Film Önerisi

Published by: 0

Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects) 1995 ABD yapımı film. Zekice bir kurguya ve olay örgüsüne sahip olan film, seyirciyi tam anlamıyla ekrana çivileyen türden. İzleyenlerin çoğunun 2. kez mutlaka izlediği, yeni izleyenlerin ise daha önce izlemediklerine pişman oldukları film, 8,6’lık imdb puanını sonuna kadar hakediyor. Sinema tarihinin birçok önemli eserine de yön vermiş bu başyapıtı, hala izlemediyseniz hiç vakit kaybetmeden film arşivinize eklemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Olağan Şüpheliler Filminin Konusu:

Seneryosunun Christopher McQuarrie’ye ait olduğu, Bryan Singer’in yönetmenliğini üstlendiği, neo-noir türündeki film polisin, bir teknede gerçekleşen patlamayı beraberinde bulunan cesetler ve 91 milyon dolarlık uyuşturucu parasının esrarını incelemesini anlatıyor. Ajan David Kujan’ ın olaydan sağ kurtulmuş iki kişiden biri olan, küçük çapta dolandırıcılıkları bulunan Verbal Kint’i sorguya çeker ve Kint 6 hafta önceden itibaren kendisininde içinde bulunduğu yetenekli suçlulardan oluşan 5 kişilik bir grubu, nasıl bir araya geldiklerini anlatmaya başlar.

Olağan Şüpheliler Filminin Oyuncuları:

Yıldız oyuncu kadrosuna sahip olan filmde, Ajan David Kujan rolüne İtalyan asıllı deneyimli aktör Chazz Palminteri hayat veriyor. 5 yetenekli suçludan biri olan Dean Keaton rolünü Miller’s Crossing, Stigmata, Küçük Kadınlar gibi başarılı yapımlarda yer almış izleyicileri tarafından “karizma” olarak nitelendirilen Gabriel Byrne canlandırıyor. Roger ‘Verbal’ Kint rolü ile, bu rol ile oscar kazanmış, Yedi, Amerikan Güzeli , 21 gibi birçok önemli yapımda yer almış dünyaca ünlü aktör Kevin Spacey karşımıza çıkıyor. Sırf Spacey’nin mükemmel oyunculuk performansı için bile izlenir. Oscar ödüllü bir diğer aktör Benicio del Toro, Fred Fenster karakterini canlandırıyor. Stephen Baldwin, Michael McManus rolüne, Kevin Pollak ise Todd Hockney rolüne hayat veriyor.

Tam anlamıyla kurgu ve oyunculuk bakımından hayranlık uyandıran filmin iki tane akademi ödülü bulunuyor. Film önerimiz olan Olağan Şüpheliler(The Usual Suspects) filmini izleyecek olan herkese iyi seyirler diler.