Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Published by: 0

Artık ayrılmaz bir parçamız olan telefonlar, günlük yaşamda onsuz yapamadıklarımız arasında ilk sıralarda. Onunla iletişim kuruyor, onunla eğleniyor, onunla gülüyor, onunla sosyalleşiyor, en değerli anlarımızı onunla ölümsüzleştiriyoruz. Onsuz yapamayanları, marka bağımlılarını ve internetin sunduğu imkanlara açık olanları cezbeden özellikleriyle telefonlar çok farklı modellerde ve tasarımlarda, artık bir kimlik kriteri gibi sunuluyor. Peki telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında ne biliyoruz? Gerçekten doğru karar vermemiz için bilmemiz gereken özellikler bu yazıda.

Markadan Vazgeçemeyenler Mutlaka Buna Dikkat Etsinler

Her ne kadar Iphone gibi kendi yazılımlarını kullanan markalar tutuluyor görünseler de telefon pazarında yükselen değerin Android yazılımlı akıllı telefonlar olduğunu söylemekte yarar var. Çünkü ülkemizde kullanılan telefonlardın %80’i android cihazlardan oluşuyor. Ücretsiz olarak sunulan yazılımların yanında pek çok kullanışlı uygulama da markette ücretsiz olarak sunuluyor. Dünya genelinde çok daha fazla geliştricisinin olduğunu da belirtelim.

Daha Hızlı İnternet İçin Daha Hızlı Cihazlar

İnternetin büyülü dünyasında çok daha hızlı ve zaman kaybetmeden isteklerinizi karşılayabilmek için mutlaka hızlı bir telefona sahip olmak gerekiyor. İnternet gereksiniminiz çok yüksekse, internetsiz yaşayamıyorsanız, telefonunuz en az dört çekirdek işlemciye sahip olmalı. Elbette bununla paralel olarak ön yükleme hafızası olarak tanımlanan RAM değerlerinin de yüksek olması gerekiyor.

Pahalı Olanı Değil, İşlevsel Olan Tercih Edilmeli

Telefon alırken dikkat edilmesi gereken önemli bir konu da ihtiyaca yönelik tercihlerin yapılması. Kullanmadığınız ya da kullanmayacağınız özelliklerin peşinden koşmak yerine sık kullandığınız özelliklerde telefon almanız önemli. Çünkü her ay yeni bir sürümü ve modeli piyasaya sürülen cihazlarınızın garantisi bitmeden artık eski bir model haline gelebiliyor.

Kamera Çözünürlüğü İlk Tercihler Arasında

En değerli anlarınızın ölümsüzleştirildiği fotoğraflar ve videolar gerçek bir kaliteyi hak ediyor. Bu nedenle fotoğraf çekmeyi ve bunları paylaşmayı seviyorsanız, mutlaka kamera çözünürlüğü yüksek telefonlar tercih etmelisiniz.

Kaliteli Cihazlar Çok Daha Uzun Şarj

Hemen her alışverişte dikkat edilmesi gereken ilk konu alacağınız ürünlerin kaliteli olması gerektiğidir. Aynı kural telefonlar için de geçerli. Telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde kaliteli bir cihaza sahip olmak telefonun daha uzun süre rahatlıkla kullanılabilmesini sağlıyor. Bazı anların parayla değişilemeyecek kadar önemli olduğunu da düşünürsek, daha uzun süre sizi sıkıntıya sokmayacak şarj ömrü olan telefonlar tercih edilmeli.