Tekirdağ’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Published by: 0

Tekirdağ’da Gezilecek Yerler

Tekirdağ Müzesi: Müze kent merkezinde bulunmaktadır. Heraion (Karaevlialtı), Byzante (Barbaros),Apri (Kermeyan), Perinthos (Marmara Ereğlisi) ile Tekirdağ’ın diğer ilçelerininde sınırları içinde bulunan ören yerlerinde bulunmuş olan, steller, heykeller, adak stelleri ve heykelcikler oluşmuş taş eserler ile Naip Tümülüsü odası buluntuları sergilenmektedir.
Namık Kemal Evi: 1840’ta doğan Şair Namık Kemal anısına, doğmuş olduğu evin yakınına, eski Tekirdağ evlerinden esinlenerek, 1993’te bir ev inşa ettirilmiştir. Burada Namık Kemal’in eserleri ile etnografik eşyalar sergilenmektedir.

Rakoczi Müzesi: II.Ferenç Rakoczi’nin, 1720 ile 1735 yılları arasında yaşamış olduğu evi, Macar hükümeti 1932 yılında, Macar Prensi II.Ferenç Rakoczi’nin oturmuş olduğu evin aslına uygun olarak tekrar tadilattan geçirilmiş ve müze haline getirilmiştir. Prens’in o dönemde kullanmış olduğu eşyaları ve dönemin eserlerini sergilemektedirler.

Eski Camii: Eski camii Ertuğrul mahallesinde bulunmaktadır. 1830 yılında, Zahire nazırı Tekirdağ’lı Ahmet ağa tarafından yaptırılmıştır. Cami önünde bulunan şadırvan sekizgen şeklindedir. Perde motifleri işlenmiştir. Altıgen olan mihrap nişi ise istiridye motiflidir.

Rüstem Paşa Camii: 1553 yılında yapılmış olan cami, Kanuni Sultan Süleymanın damadı Rüstem Paşa tarafından yaptırılmıştır. Ertuğrul mahallesindedir. Cami’nin avlusunda bulunan mermer şadırvan, kurşun kaplama olup beşken şeklinde yapılmış bir çatı ile kaplıdır.

Uçmakdere: Tekirdağ’dan yola çıkıp Şarköy’e doğru gitmekte olan anayoldan ayrılıp, Kumbağ ile Barbaros istikametinden geçerek gidilir. Mürefte, Hoşköy ve Yeniköy bu yol üzerindedir. Mürefte yakınlarındaki vadilerden birinde bulunan Uçmakdere, adeta kaya duvarlarla örülmüş gibidir. Doğanın ne kadar güzel ve görkemli olduğunu görmek için, antik patikalarda yürüyüş yapmanız yeterlidir. Türkiye’nin en kaliteli üzümlerinden biride, Ganos Fayı’ndaki ilginç şekilleri olan vadilerde ve kıyıda oluşmuş güzel köyde yetişir.

Uçmakdere, arkasında Ganos Dağı, önünde Marmara denizi olan, tertemiz havası ve tertemiz denizi olan, ender güzellikteki bölgelerimizden biridir. Vadi içine kurulmuş olan Uçmakdere’de, fazla ev yoktur. Gelen misafirlerine taze deniz ürünleri ve zengin bitki çeşitleri ile nefis ziyafetler sunuyor.

Uçmakdere’de, 10 tane Trakya Çınarı olarak bilinen anıt ağaç vardır. Buda Uçmakdere’de doğaya saygı gösterildiğinin bir kanıtıdır. Uçmakdere yakınında bulunan Hoşköy ile Yeniköy’de yöredeki güzel yerlerdendir.

Tarihi Hora Feneri: 1861 yılında, Abdülmecit tarafından yaptırılmış olan bina, Şarköy’ün Hoşköy beldesinde bulunur. Tarihi fener yapıldığı bu tarihten bu yana aynı aile tarafından idare edilmektedir.

Hoşköy: Hoşköyde ”Şarap Sahili” olarak bilinen yer, Şarköy’den başlayıp Mürefte, kalamış, hoşköy, eriklice, gaziköy ile uçmakdere’ye kadar uzanan sahil bandıdır. Eskiden burada bir bizans metropolü ve birçok manastır bulunmaktaydı.

Mürefte: Tekirdağ Malkara’dan yola çıkıldığında, 48. kilometresinde Karıştıran’dan güneye yönüne ayrılan yoldan Şarköy ondan sonra sırasıyla Eriklice, Mürefte ve Hoşköy gelmektedir.

Mürefte, şarabıyla ünlenmiş bir kasabadır, sahilde bulunur. Mürefte kasabasının çevresinde beşi büyük otuz kadar şarap tesisleri bulunur.

Kastro: Tekirdağ’ın kuzeyinde kalan Saray ilçesindeki, 2.5 kilometre uzunluğundaki kumsalı gelenlerin dikkatini çeker. Yaz aylarında çadırınızı kurup konaklıyabileceğiniz bu koy, Bahçeköy deresi’nin karadenize döküldüğü yerdedir. Dere kıyısındaki lokantalarda nefis lezzetler sunulmaktadır.

Tekirdağ Kastroya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Edirne yönüne giderken Çerkezköy’ü geçtikten sonra Saray İlçesi’nden Kıyıköy yoluna sapın. Bahçeköy’ü geçtikten sonra rampayı çıkarken sağda ‘‘Çamlı Koy (Kastro) Ormaniçi Dinlenme Yeri’’ yazan tabelayı görebilirsiniz. Yolun gerisi 8km, ama biraz bakımsız bir yol. Arabanız yok ise, Saray’dan minibüsle gelebilirsiniz ama minibüsler sabah ve akşam var sadece. Taksiyle gelmek isterseniz, Saray-Kastro arası 27 km kadardır