Stor ve Zebra Perde Temizliği Nasıl Yapılmaktadır?

Published by: 0

Tül ve güneşlik özelliklerini tek bir perde modelinde elde edilen zebra perde çeşitleri , gerek tasarımı , gerekse de şık ve modern görünümüyle diğer perde modellerinden geri kalan bir yanı yoktur. Bunun yanısıra zebra perde sistemlerinin bir diğer özelliği ise mekanizması sayesinde istenildiğinde güneşi içeri alabilme özelliğine sahip olmasıdır. Sert kumaşların aynı hizaya gelmesi suretiyle güneş ışıklarını içeri alabilmekte, dilediğiniz zamansa güneş ışınlarından korunabilme özelliğine sahiptir. Zebra perde çeşitleri evlerinize , işyerlerinize şık bir görüntü sağlayarak bulunduğunuz mekana daha modern bir görünüm katacaktır. Uzun süreli kullanımıyla da büyük bir avantaj sağlayan zebra perde modelleri, diğer perdelerin yanında sizlere güzel bir alternatif olarak sunulmaktadır.

Bu makalemizde sizlere stor perde grubuna giren zebra perde temizliği ile ilgili bilgilere de yer vereceğiz.
perde-temizligi-nasil-yapilir

Zebra ve stor perde sistemlerinin temizliği nasıl yapılmaktadır?

Perde temizliğinin önemli ve zor bir konu olduğunu bilen ev hanımları, perde alırken genelde sordukları soruların başında zebra perde, stor perde veya satın almış oldukları diğer perde modellerinin nasıl temizleneceğine dair sorular olmuştur.  Zira perde temizliği oldukça meşakkatli bir iştir ve aynı zamanda temizliğin doğru şekilde yapılması da perdelerimizin uzun ömürlüğünü sağlamak açısından oldukça önem arz etmektedir.

Gerek stor perde modellerinin, gerekse de zebra perde kumaşlarının içeriğinde yüzde yüz polyester iplikler kullanılmaktadır. Fantezi olarak adlandırdığımız bir diğer kumaşların içeriğinde ise pamuk ve keten karışımları yer almaktadır. Yalnız bunlardan daha önemli bir özellik ise kumaşların üzerinde yer alan apre kaplamalıdır.

Apre kaplamaların görevlerinden bahsedecek olursak, çift taraflı bir şekilde hazırlanan apre kaplamalar, kumaşların hava ile irtibatını keserek, stor ve zebra perdelerin üretiminde oluşması gereken sert ve plastik kıvamın oluşmasını sağlamaktadır. Bu sayede stor ve zebra perdelerin dayanıklılık ve kullanışlılık ömrü oldukça artmaktadır. Kumaşın üzerinde bulunan apre’nin kalitesine göre ve perdenin bulunduğu işyerinin veya evin ortamına göre 3 ila 5 sene herhangi bir temizlik yapmayı gerektirmez.
zebra-perde-temizligi

Aşağıdaki adımları izleyerek stor ve zebra perdeleri temizleme adımlarını inceleyebilirsiniz.

1-) Zebra veya stor perdelerinizin temizlik zamanı geldiğinde kumaşın katlanmaması için düz, geniş ve temiz bir alana kırışmadan sermeniz gerekmektedir. Zira bu şekilde yapılmadığı takdirde üzerinde yer alan apre kat izi yapacak ve bir daha düzelmeyecek.

2-) Perdelerimizi temizlemekte kullanacağımız sünger yumuşak olmalıdır. Beyaz sabun veya şampuan ile köpürtülerek ılık bir suyla süngerimizi hazır duruma getiriyoruz.

3-)Stor perde modelimizi veya zebra perdemizi  tamamen topluyoruz. Ardından boru ile beraber yanda bulunan montaj ayaklarından çıkartıyoruz.

4-)Hazırladığımız temiz ve geniş zemine yayarak borusunu oklava çevirir gibi çevirerek perdemizi tamamen açıyoruz.

5-)Hazırladığımız temizlik süngerimizi köpüklü ve ılık suyumuzda iyice ıslatmamızın ardından iyice sıkıyoruz ve nemli bırakıyoruz. Şayet sulu bir şekilde silmeye kalkarsanız kurutmakta zorluk çekebilirsiniz. Ardından fazla güç harcamadan, yani fazla baskı yapmadan köpük kısmından alarak perde kenarlarına paralel bir şekilde temizliyoruz.
6-)Aynı uygulamayı  arka yüzü içinde tekrarlıyoruz. Akabinde kuru ve yumuşak temiz bir havlu ile kurulama işlemini gerçekleştiriyoruz.
7-)Daha sonra yine aynı şekilde yerde borusuna oklava hareketi yapar gibi tamamiyle sararak yerine takıyoruz ve perdemizi aşağıya kadar indirerek kuruyana kadar bekliyoruz.
Bu işlemlerin ardından perdelerinizin ilk gün aldığınız gibi temizlenmiş olduğunu göreceksiniz.