Stor Perdelerin Kumaş Türleri ve Çalışma Sistemleri

Son zamanlarda evlerde veya işyerlerinde çok fazla tercih edilmeye başlanan stor perde modelleri, alüminyumdan oluşan bir borunun üzerine mevcut kumaşın rulo olacak şekilde sarılması ile oluşur.  Mekanizma olarak perdenin yan taraflarından kontrol edilebilen ve daha yaygın kullanıma sahip olan zincirli sistem veya yaylı sistem kullanılabilir. İşyerleri için en çok tercih edilen sistem ise uzaktan kumanda ile yönetilebilen mekanizmalardır. Stor perdeler sert bir dokuya sahip olduğundan dolayı kullanılan kumaşın akmaması ve gergin bir görüntü oluşturabilmesi adına perdenin etek kısmında lama adı verilen bir profil yer alır. Tercih edilecek kumaşın çeşidine göre stor perdeler 300, 240 veya 200 cm enlerinde tasarlanabilmektedir.

Piyasada çok fazla ürün yelpazesine sahip olan stor perdeler müşterilerin isteklerine göre de şekillendirilebilir. Örneğin; koton veya polyester kumaştan üretilen bir perdenin etek kısımlarına işleme yapılabileceği gibi renkli taş veya boncuklarda isteğe göre dikilebilir. Stor perde modellerinin kumaş dokuları kullanılacağı mekana göre farklılık gösterebilir. Evlerde kullanım adına daha çok polyester kumaşlar tercih edilirken, ofislerde sunumlar için black-out kumaşlar tercih edilmektedir. Kumaşın arka kısmında ışığı hiçbir şekilde kullanıldığı mekana yansıtmaması için PVC malzeme kullanılır. İş yerleri dışında uyuduğu odanın da hiçbir şekilde gün ışığından faydalanmasını istemeyen kişilerde evlerinde black-out storları kullanabilirler. Stor perdelerin montajı çok farklı şekillerde gerçekleştirilebilmektedir. Örneğin; perde direk tavana uygulanabileceği gibi, duvara, kornişe veya camın iç kısmına da uygulanabilir. Stor gibi mekanizmalı olan perdelerin montajı asla hata kabul etmez bundan dolayı, montaj öncesi gerekli ölçüler doğru ve hatasız bir şekilde yapılmalı sonrasında perdenin montajı gerçekleştirilmelidir.

Stor Perdeler Nasıl Sert Bir Dokuya Sahip Olur?

Diğer perde kumaşlarında olduğu gibi stor modellerde ham kumaş kullanılmaz. Apre fırına sahip olan özel makineler kullanılarak kumaşa sıvama apresi işlenir, böylelikle kumaş sertleşir ve kırılmaz. Sertleşen kumaş alüminyum boruya sorunsuz bir şekilde sarılabilmektedir.

Stor Perdelerde Kullanılan Kumaş Türleri

Stor perdelerde diğer perdelerden farklı olarak kullanılan kumaşa sıvama apresi uygulanır ve kumaş olduğundan daha sert bir hale gelir. Farklı işlevler kullanılarak oluşturulan bu kumaş türleri arasında da birçok farklı çeşide ayrılabilmektedir. Bunlara örnek olarak; opak modeller, tül stor perdeler, sunscreen( güneş kırıcı) perdeler, baskılı stor perdeler, blackout (karartma) perdeler, zip stor perdeler ve projeksiyon perdesi verilebilir. Kullanılacak mekana göre istenilen kumaş türü rahatlıkla tercih edilebilir ve farklı seçenekler kullanılarak tasarlanabilir.

Opak modeller kalın kumaş dokusuna sahiptir. Yüzeyi yumuşak olan modeller daha çok desen kullanılarak tasarlanır. Yatak odası, çocuk odası veya salonlar için uygundur. Tül stor modeller, evin bütün bölümleri için tercih edilebilir. Desenli veya düz renklerde olan ya da dantel kullanılarak tasarlanan modeller solanda veya mutfakta kullanılabilir. suncreen perdeler gün ışığının çok fazla rahatsız etmemesi istenilen mekanlarda tercih edilir. Özellikle yatak odaları adına en doğru tercihlerin başında gelir. Baskılı stor perdeler çocukların renkli dünyalarını harekete geçirebilmek adına oldukça uygundur. Renkli şekillerin veya karakterlerin yer aldığı baskılı modeller ile çocuk odaları dekore edilebilir. Black-out modeller ise daha çok işyerlerinde kullanıma uygundur.

Stor Perdelerin Çalışma Sistemleri

Stor perdelerin tasarım aşamasında farklı mekanizme türleri kullanılabilir. Zincirli olan mekanizmada perdenin yan tarafında yer alan zincir yardımıyla perde açılıp kapanabilir. Yaylı sistemde ise perdenin orta kısmında yer alan aparat çekilir ve bırakılır böylelikle perde kontrolü yapılır. Motorlu olan sistem daha çok işyerlerinde tercih edilir. Perde uzaktan kumanda ile açılıp, kapatılabilir.

Farklı kumaş, desen, renk ve mekanizma seçeneklerine sahip olan stor perde modellerini sayfamızda yer alan perde görsellerinden inceleyebilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*