Stor Perde Modelleri

Stor Perde Modelleri

Stor perdeler, son zamanlarda adeta tül perde modellerinin önüne geçen ve çok fazla tercih edilmeye başlanan modellerdir. Modern bir görüntüye sahip olmasının dışında oldukça kullanışlıdır. Odalarının daha modern bir görüntüye kavuşmasını isteyen bayanların ilk tercihidir. Stor perde modelleri evlerin dışında; ofislerde, hastanelerde, restaurantlarda vb. birçok yerde kullanılır. Kullanım alanına göre kumaş dokusu değişkenlik gösterir. Stor perdelerde kullanılan kumaş formlarına ve kullanım alanlarına örnek olarak; Sunscreen, blackout, baskılı stor, projeksiyon perdesi, zip stor perdeler ve tül stor verilebilir.

  • Tül Stor Perdeler;

Klasik tül perdelerin daha modern görünmesini isteyen kişilerin, tül perdeyi tıpkı kolalı kumaş dokularında olduğu gibi stor perde olarak tercih etmesidir. İstenilen renkte ve desende olan tül perdenin özel bir boruya sarılarak, yan taraflarında bulunan zincir yardımı ile açılıp kapanması ile elde edilir. Evlerde istenilen bütün odalarda kullanılabilir.

  • Sunscreen Perdeler;

Bu perdeler özel bir kumaş dokusuna sahiptir. Evlerde çok fazla tercih edilmese de özellikle ofis ve hastane gibi ortamlarda tercih edilmektedir. Kumaşın mevcut özelliği, şeffaf yapıda olmasıdır. Şeffaf yapıda olduğundan dolayı gün ışığının rahatlıkla mekana girmesini sağlar. Ancak asıl önemli özelliği güneş ışınlarının zararlı etkilerini engellemesidir. Bu özelliklerinin yanı sıra oldukça şık bir görüntüye sahiptir.

  • Baskılı Stor Perdeler;

Bu modellerde, daha çok stor perdelerde sıklıkla kullanılan polyester kumaşlar kullanılır. Özellikle çocuk odası ve mutfak gibi alanlar için tercih edilir. Çocuk odalarında üzerine farklı çizgi film kahramanlarının yer aldığı baskılı modeller kullanılır. Odaların dekorasyonunu tamamlayabilmek adına en uygun olan modellerden biridir.

  • Blackout Perdeler;

Diğer bir adı ile karartma denilebilir. Mekanların tamamen gün ışığını geçirmesinin önüne geçmek için tercih edilir. Blacout perdelerin yardımıyla odalar tamamen karartılır.

  • Zip Stor Perdeler;

Dış mekanlarda kullanılabilmek adına tercih edilir.

  • Projeksiyon Perdesi;

Stor perdeler evlerin dışında oldukça geniş kullanım alanına sahiptir. Bunlardan biri de artık hemen hemen bütün iş yerlerinde ve okullarda kullanılan projeksiyon sistemi adına kullanılan stor perdelerdir.

 

 

Stor Perdelerde Nasıl Bir Mekanizmaya Sahiptir?

Stor perde modelleri farklı kumaş dokularının bir boruya sarılması ile elde edilir. Boruya sarılan perdenin açılıp kapanması adına sisteme bağlı olarak yan taraflarında zincir yer alır. Bu zincir yardımıyla perde yukarı doğru çekilebilir veya aşağıya doğru indirilebilir. Mekanın büyüklüğüne göre motorlu sistemlerde tercih edilebilir. Motorlu sistemlerde perde manuel olarak yönetilebileceği gibi, uzaktan kumanda sistemi ile de yönetilebilir. Özellikle iş yerlerinde perdeyi rahatlıkla açıp kapatabilmek için uzaktan kumandalı olan sistemler kullanılır. Büyük mekanlarda stor perdelerin ebatları daha büyük olduğundan dolayı jumbo mekanizma ile perdeler tasarlanır. Jumbo mekanizmalarda kullanılan borunun hacmi daha büyük ve mekanizma daha kuvvetlidir.

Stor Perdeler Neden Tercih Edilir?

Stor perdeler oldukça yaygın kullanım alanına sahiptir. Evlerde, iş yerlerinde, hastanelerde, restaurantlar da ve daha birçok farklı alanlarda kullanılabilir. Bazı bayanlar evlerde tül perdelerin alt kısmında güneşlik olarak kullanmayı tercih eder. Özellikle Japon perdelerin altında, dip kısmında boncuk işlemesi olan modeller oldukça fazla kullanılır. İş yerlerinde tül perde kullanımı hoş bir görüntüye yol açmayacağından dolayı, bunun yerine farklı tasarımlarda olan stor perde modelleri kullanılır.

Günümüzde en fazla tercih edilen stor perdelerin, kullanılan kumaşların dokusuna, kalitesine, mekanizmasına, ebadına ve tasarıma göre fiyatları farklılık gösterir. Stor perde seçimi yapılırken en fazla dikkat edilecek olan konu kullanılacak olan kumaşın türüdür.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*