Stor Perde Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Published by: 0

Stor perde modellerine ait perdelerin montajı sırasında kolay bir şekilde monte edebilmek için montaj ayakları öncesinden profil üzerine monte yapılmaktadır. Portray dediğimiz profiller birbirine hizalanarak tavana veya duvar kısmına montajı yapılmaktadır. Takacağımız perdenin profili veya kutusu, portrayların üzerinde yer alan tırnakları aracılığı ile hafifçe bastırılmak suretiyle yerlerine oturtulur. Perdelerin takılacağı bölgede mermer , pencere kolları ve benzeri kısımlara çarpmaması için montajın yapılacağı kısım hesaplanarak uygun mesafede ön taraftan takılabilmektedir.
Zaman zaman bazı evlerde perdenin uygulanacağı zemin bozuk olabilmektedir. Hal böyle olunca perdeyi açıp kapadığımızda sağa veya sola doğru kaymalar meydana gelebilmektedir. Bu sorunu bertaraf etmenin en pratik yolu ; perde kumaşını aşağıya kadar açmak suretiyle sarma yapan tarafın diğer yönündeki boruya bir miktar kağıt bant yapıştırılarak düzeltme yapılabilmektedir. Perdemizin üzerine yer alan mekanizma zinciri sayesinde yukarı ve aşağı doğru hareket ettirilir.

Stor perdelerin özelliklerinden birisi de kolay kolay kir , leke tutmayan yapıya sahip olması ve kolay temizlenebiliyor olmasıdır. Lakin perdemizi takacağımız mekan, tozlu ve kirlenmeye müsait bir ortam ise daha çabuk tozlanması mümkün olabilmektedir.  Her hafta nemlendirilmiş bir bez ile yapacağımız temizlik sayesinde stor perdelerimizin uzun süre temiz kalması sağlanabilmektedir. Bunun dışında daha ufak kir ve lekeri silgiyle kolaylıkla silebiliriz. Polyester kumaşların ömrü ortalama 4 ila 6 sene arasında değişmektedir. Bu süreçte en fazla iki veya üç defa yıkanmalıdır. Yıkama işlemini yapmadan evvel kumaşımızı düz bir zemine sererek yapmalı ve fazla yıpranmamasını sağlamalıyız. Dikkat isteyen bu temizlik yöntemini uygularken kumaşın kırışmamasına ve kırılmamasına özen göstermeliyiz. Şayet temizliğini yapacağınız kumaş sun screen ise , yıkanmasında herhangi bir sıkıntı söz konusu değildir. Kumaşta apre bulunmadığından dilediğiniz kadar yıkayabilirsiniz.