Stor Perde Çeşitleri

Stor perdeler

Ev denildiğinde bir ailenin dört duvar arasında yaşadığını anlarız genelde, ama ev deyip geçmemek gerekir ev dediğimizde çok ayrıntılı bir şeydir. Evi ev yapan ilk önce içinde yaşayanlardır ve tekrar evi ev yapan diğer unsurlara baktığımız da ise aksesuarlardır. Bu aksesuardan kastım yatak, koltuk, televizyon gibi cisimler, bunlar bu dört duvarı ev haline getiren cisimlerdir. Bir kadın için en önemli olan şey evidir. Bir çocuğu gibi evine bakar bir kadın, her şey istediği gibi olmalıdır bir kadın için yoksa evde oturma istediği çok olmaz, aslında erkek içinde bu biraz geçerlidir, erkeklerinde hoşuna gitmeli işten geldikten sonra huzura kavuştuğunu görmesi lazımdır. Ev denilince herkes bir ev hayal eder ama farklı farklı kimisi villa hayal eder, kimisi normal bir daire, kimisi ise yalı hayal eder yani sonuca baktığımız da insanlar bir şekilde kendi zevklerine göre bir ev hayal eder. Her insanın istediği bir unsur vardır evde buda manzaradır, herkes bir manzaralı evde oturmak ister, bu manzara genelde deniz ya da sahil gibi bir manzaradır. Tabi doğallığı seven insanlarda var, bunlar içinse orman, ağaçların olduğu yerleri severler. Bu manzaraları genelde camlardan bakarız, manzara ile insanlar arasına ise perdeler girer genelde bu perdeler bir kadın içim olmazsa olmazdır. Perde bir kadın için çok önemlidir. Eve girdiğinde bir misafirin gözüne ilk önce perdeler çarpar, ondan dolayı bir perde çok öneme sahiptir. Bu perdelerden birini ele alırsak Stor perdeler, bu perdeler genelde iş yerlerinde olmakla birlikte son zamanlarda evlerde de kullanılmaya başlanmıştır. Şimdi bu stor perdelerin ayrıntısına inelim.

Stor Perde nedir?

Stor perde bir alüminyum boru etrafına sarılı kumaşın yaylı ya da zincir bir mekanizmayla rulo şeklinde sarılmasıyla çalışan bir mekanizmadır. Kumaşın gergin durmasını sağlamak için etek kısmında bir lama profili vardır. Kumaş çeşitlerine göre kumaş yanlama uzunluğu 200 santimetre, 240 santimetre ya da 300 santimetre olabilir. Stor perdeler çok sayıda doku desen ve renk seçeneğini sahip bir perde türüdür. Bu kumaşların eteklerine istenen resimler koyulabilir. İsteğe göre sutaşı ve işleme etek modelleri de dikilebilir.

Stor Perde Kullanım Alanları

Coton ve polyester kumaşlar her alanda kullanılır ev, cafeler gibi alanlarda rahatlıkla kullanım vardır. Black-out kumaşlar genellikle iş yerlerinin toplantı salonları ve evlerin yatak odalarında tercih edilen kumaşlardır. Bu kumaşın arka kısma PVC malzemeyle yapılmıştır yani kaplıdır, güneş ışığını önlemek için genelde kullanılır, ağırlıklı kullanılan yerleri ise yatak odalarıdır. Güneşten hiç bir etki görmemektedir. Blackout perdeler kendi aralarında da marka ve kalite sınıfına göre ayrılırlar. Blackount perde kumaşı seçerken güzel ve kaliteli olmasına dikkat edilmesi çok önemlidir.

Stor Perde Montaj

Stor perdelerin takılma yerleri ise tavana, duvara veya doğrama üzerine montaj yapılabilir. Montaj yapılacak yere dikkat edilmelidir. Eğer alçıpan ise kesinlikle alçının iç kısmına saç profil ya da benzer malzemeler yatayına konstriksiyon yapılması lazımdır. Hareketli ya da eğimli camlarda kenar kılavuz olarak çelik tel ya da paslanmaz çubukla sisteme bağlanması yapılır.

Stor perdelerde montaj üst profili kullanılarak uygulamanın yapılacağı yerde ki bozukluklar aşılabilir. Yana yana gelen perdeler, ikisi için olarak bakalım orta ayak kullanılarak iki kumaş arasındaki boş kısmı azaltılır. Bu boşluk minimum olarak 1 santimetreye kadar düşme sağlayabilir. Perdenin sağ ve sol kenarında kumaş aşağı yukarı mekanizmadan 3 santimetre küçük olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Stor Perde Yapımı

Stor perdelerin kumaşları normal bir kumaş değildir. Sertleştirici ve kırılganlığı önleyici özel apre fırınlı makinelerde sıvama apresi verilerek kumaşın sert hale gelmesi sağlanmaktadır. Sertleşen kumaş stor perde kumaşı haline gelir. Bu olay yapılmasındaki amaç mekanizma borusuna stor kumaşın rulo şeklinde sarılırken sağa sola kaymasını önler. Bu neden kumaşın kenarlarındaki kırılmanın ve tifiklemenin sorunun engel olmasına yardımcı olur. Apre işleminde kumaş üzerine, pvc akrilik, alev almazlık, anti bakteriyel özellik ve parlak sim gibi maddelerde kaplanır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*