Sonbaharda Rahat Kilo Verme Önerileri

Published by: 0

Sonbaharın kendine has tek takım nitelikleri vardır. Şayet bu dönemde sıhhatsiz kilo verirseniz, saç dökülmesi, enfeksiyon hastalıkları, yorgunluk, ciltte müesseseye , çöküntü , kabızlık, cinsel performansta azalma, düşük şeker, düşük tansiyon, unutkanlık benzeri tek takım meselelerle karşılaşabilirsiniz.

Eğer sıhhatli beslenmek ve kilolardan kurtulmak istiyorsanız o zaman eskiden tek takım kurallara uyarı ediyor ve şu suallere cevap vermekte yarar var:

1) Rejim inşa etmek amaçlı gerçek zaman mı?

2) Yeteri Civarı tek tıbbi muayenesinden geçtiniz mi?

3) Gereken kan tahlillerini yaptırdınız mı? Kaç kilo olduğunuz mühim değil, kilonuzun ne kadarının yağ, ne kadarının adele , mineral, su, protein meydana geldiği benzeri beden bileşenleri oranları da tek sürü mühimdir .

Dökülen saçlara özel formül

Malzemeler

1 tatlı kaşığı susam yağıYarım tatlı kaşığı tatlı badem yağıYarım tatlı kaşığı hint yağı2 tane deksapentol faktör maddeli ampul2 tane E vitamini ampul

Uygulanışı: Bütün malzeme belli bir süre buhara tutulmuş ve yumuşamış saça ılık olarak yedirilir. bir saat bekledikten ardından ılık suyla ve narin tek şampuanla hafifçe yıkanır.

Sağlıklı sonbahar diyeti

1)

Akşam yemeklerini erkene çekin.

2) Kivi, kıtır maydanoz, ucu keskin biber, limon, kıtır domates tüketin.

3) Yeraltı Maden suyu, ayran, natürel meyve suyu amaçlı . Yeraltı Maden suyu yalnızca yazın değil, sonbahar ve kış mevsiminde da çok faydalı tek içecektir. Üstelik sanıldığı benzeri asidik değil alkali yapıya sahiptir.

4) Ateş Gibi su içme alışkanlığını tek daha kazanmanın tam vakti . Gün Içerisinde 7-8 çay fincanı ateş gibi su, güzde rejim yapanların en mühim yardımcısıdır.

5) Ateş Gibi nebat çayları, Ihlamur, adaçayı, mate, kuşburnu, rezene, zencefil, beyaz çay, üstelik kekik çayı amaçlı .

Zayıflama çayı

Malzemeler

1 çay kaşığı yeşil çay1 çay kaşığı mate yaprağıParmak ucu civarı zencefil1 tutam mısır püskülü1 tane tane karanfil

Hazırlanışı: Bütün malzemeyi bir çay fincanı suda 1-2 dk civarı kaynatın. 3-4 dk civarı demleyin. Gün Içerisinde 2-3 fincan tüketin.