Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Doğal Maske Tarifleri

Published by: 0

Siyah nokta, her kadının ve erkeğin sorunlarından bir tanesidir, çağımızda hemen hemen her insanda görülen, genellikle yüz bölgesinde oluşan bu siyah lekelerden kurtulmanın yollar vardır, bu yazımızda sizlerle siyah noktadan kurtulmak için birkaç önerimizi paylaşacağız. İlk olarak siyah noktanın ne olduğundan, nasıl oluştuğundan bahsedelim.

Yüzünüzde veya cildinizin herhangi bir noktasında oluşan bu siyah lekelerin sebebi yağ birikintisidir. Ciltteki yağın katılaşarak gözenekleri kapaması sonucu ölü hücrelerin bölgede kalması siyah lekeleri oluşturmaktadır.

Siyah Nokta Nasıl Temizlenir?

Siyah noktalar biraz basınç uygulanarak “sıkılarak” temizlenebilir ancak bu yöntemi kesinlikle önermemekteyiz. Cildinizin herhangi bir yerini sıktığınızda farkında olmadan bir kılcal damarın parçalanmasına sebep olabilir, tahriş edebilirsiniz. Bu nedenle daha doğal bir yöntem olan ve daha az can yakan bir maske uygulayacağız.

Siyah nokta için maske ; Birkaç doğal ürünle beraber cildinizdeki siyah noktaları, lekeleri kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Malzemeler: Yulaf unu, Su, Badem unu.

Hazırlama: 1 su bardağı su ile 1 yemek kaşığı yulaf unu hamur kıvamına gelene kadar pişirilir, hamurlaşma başladığında 1 tatlı kaşığı badem unu ilave edilip karıştırılır.

 

Uygulama: Karışım hazırlandıktan sonra siyah noktaların bulunduğu noktaya uygulanır ve 5-10 dakika kadar beklendikten sonra ılık su ile temizlenir. Bu karışımı bir hafta boyunca her gün uyguladığınızda sonuçlarını kendinizde görebilirsiniz, doğal olduğu için herhangi bir yan etkisi bulunmaz.

Siyah Nokta Maskesi 2 ; İlk hazırladığınız maskeye alternatif olarak uygulanabilecek siyah leke maskesidir.

Malzemeler: Kil, Badem yağı, Bal.

Hazırlama: 1,5 tatlı kaşığı kil, 1 tatlı kaşığı badem yağı ve 1 tatlı kaşığı bal bir kasede iyice karıştırılır, tamamen karıştırdıktan sonra hazır duruma getirilir.

Uygulama: Hazırlanan bu karışımı cildinizde siyah noktaların bulunduğu bölgeye uygulayınız, uyguladıktan 40 dakika sonra ılık su ile bölgeyi temizleyiniz.