Sirke İle Gelen Güzellik

Published by: 0

Cilt bakımı, saç bakımı, kilo yakıcı özelliği ile sirke adeta bir doğal güzellik.

Sirke denince aklınıza elbette ilk olarak elma sirkesi geliyordur. Özellikle ülkemizde üretim ve kullanım olarak en çok elma ve üzüm sirkesi kullanılmaktadır. Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda doğal aramosı sayesinde sirke vücucudun bir çok yerine iyi gelmektedir. Özellikle cilt bakımı, saç bakımı ve kilo yakıcı özelliklerinin bilindiği sirke ile cilt lekeleri ve varisleri bile önleyebilirsiniz.

Elma Sirkesi ile Zayıflama Tarifi

1 bardak su

2 yemek kaşığı organik sirke (dilerseniz evde yapılmış dilerseniz üzerinde organik yazılan sirkeler)

1 tatlı kaşığı bal (konulmasada olur fakat tatlı hissiyatını kesmektedir ve özellikle sirkeyi içemeyenler için tatlandırdığı için  isteyeğe bağlı)

Yukarıda ki malzemeleri 1 bardak suyun içine katarak tok karnına içmeniz gerekmektedir. Sabah kahvaltısından 1 saat sonra, akşam yatmadan 30dk önce içilmesi tavsiye edilir .

Sivilceler İçin Çözüm?

Bir çorba kasesinin içerisine bir çay bardağı doğal (organik) sirke ve keskinliğini azaltması için yarım çay bardağı su ilave edin. Daha sonra bu karışımı bir kaşık ile 2-3 dakika karıştırın. Karıştırdığımız sirke ile su karışımını bir pamuk yardımı ile sivilcelerimizin üzerine sürün ve bir süre pamuk sivilcenin üzerinde bekletin. Bu işlemi bir süre yapmanızla birlikte hem sivilcelerin yok olduğunu hemde yüzünüzün daha parladığını göreceksiniz.

Kepek ve Cansız Saçlar İçin?

Bitmiş şampuan veya benzeri zararsız bir maddedin boş kutusunun içerisine (kutunun büyüklüğüne göre 1 litreye 1 çay bardağı olacak şekilde) su ve sirke ilave ediyoruz. Daha sonra banyoda saçlarınızı duruladıktan sonra hazırladığınız sirkeli su karışımı ile saçlarımızı tekrar durulayın. Bu işlemi bir kaç kez uyguladıktan sonra saçınızda artık kepek oluşmayacak ve de saçlarınız sirkenin mucizevi özelliği sayesinde sağlıklı ve parlak olacaktır.

Doğal Sirke Nasıl Yapılır?

Doğal sirke yapımı için aslında ekstra bir malzeme bulunmamaktadır. Özellikle kış aylarında çokca tükettiğimiz elmanın kabul ve çekirdek bölgesinde kalanları ile evinizde harika bir doğal sirke yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak bir kavanoz içerisine elinizde ki tüm elma kabukları ve elma çekirdek bölgesinin yenmeyen alanlarını atın ve koyduğunuz kabukların 3 katı kadar su ilave edin. Son olarak kavanozun içerisine 1-2 kaşık mayalanabilmesi için evimizde bulunan sirkeden veya süzme baldan ekleyin. (Bal sirkenin mayalanmasına yardımcı olur, dilerseniz her ikisinide koyabilirsiniz) Daha sonra çarşaf veya yastık kılıfı gibi büyük bir bez ile kavanozun ağzını ve etrafını kapatacak şekilde sarın. (Kavanozu kapak ile kapatmıyoruz sadece güneş görmesin ve içine birşey düşmemesi için üzerini ve etrafını sarın) Bu şekilde sirke kavanozumuzu tahmini 2 – 3 hafta bir köşede bekletin ve daha sonra tülbent yardımı ile kavanozda ki su ile çürüyen elma parçalarını ayırıp suyunu alıp ve kavanozda ki elma parçalarını atın, artık onlara ihtiyacımız yok.

Süzdürüp farklı bir kavanoza aldığımız sirke suyunun içerisine 3-5 tane nohut, bir parça ekmek, birazda kalın tuz atarak sirkenin kapağını sıkıca kapatarak 1, 1,5 ay dinlenmesi için bir köşeye bırakın ( Bu süre ne kadar uzarsa sirke o kadar kaliteli olur). Kullanmanız gerektiğinde kavanozu açtığınızda artık doğal ev yapımı bir sirkeniz olmuş olacak, şimdiden afiyet olsun.