Sedef Hastalığı Belirtileri

Published by: 0

Tıp dilinde Psoriasis denilen Sedef hastalığı deride görülen bir rahatsızlıktır. Sedef hastalığı belirtilerinde ve Sedef hastalığı başlangıcında kendini pempemsi kabarık kepekler şeklinde belli eder. Bu kepekler iri ve parlak olabilir, zemini ise beyazdır. Genel olarak boyutları değişkenlik gösterir. Bazı hastalarda 1 -2 mm iken bazılarında da 30 santimetreyi bulur. Yine şekilleri de farklılık gösterebilir.

Sedef hastalığı kendini en çok kol ve bacaklarda belli eder. Gövde de görülür. Sedefin tüm vücuda yayılması durumu oldukça nadirdir. Sedef hastalığının birçok defa mantar ya da egzama ile karıştırılmasının nedeni tıpkı bu rahatsızlıklara benzemesidir. En çok saçlı deride karıştırılır.

SEDEF HASTALIĞI NEDİR

Sedef hastalığı farklı türleri olan bir hastalıktır. Bu türler plak, guttat, püstülar, eritrodermik ve inversedir. İstatistiklere göre en sık rastlanılan sedef türü plaktır. Sedef zaman zaman kendini başka hastalıklarla birlikte gösterir. Örneğin sedef olan kişide şeker ve kalp problemleri görebilir, depresyon sık sık yaşanır.

SEDEF HASTALIĞI NEDEN OLUR

Sedef bir deri rahatsızlığı olduğu için genel olarak dokunarak geçeceği düşünülür ve bu yüzden sedefli kişiden sakınılır. Bu durum yanlış bir bilgidir. Çünkü sedef hastalığının temelinde % 70 oranında kalıtım yatar. Sedef hastalığı nedenleriarasındaki geri kalan olasılığı çevre faktörüdür. Psikolojinin sedef üzerindeki etkilerini de göz ardı etmemek gerekiyor. Peki sedefli hastanın neler yapması gerekiyor?

  • Sedefle ilgili doğru tedavinin uygulanabilmesi için mutlaka hangi sedef türünün olduğu bilinmelidir. Bunun için mutlaka öncelikle bir doktora gidilmesi gerekir.
  • Sedef bol miktarda D vitaminine ihtiyaç duyar. Bu nedenle sedefli kişinin bol miktarda D vitamini alması gerekir. Güneş ışığından faydalanmak önemlidir.
  • Evde doğal bir yöntem olarak sedef tedavi edici banyo yapılabilir. Banyo suyuna biraz buğday, yağ ve Lut Gölü tuzu atıldıktan sonra bu suyla banyo yapılabilir. Bu banyo kürü sedefin kızarıklığını geçirir ve kaşıntıyı alır. Banyodan sonra mutlaka krem ve nemlendiriciler sürülmelidir. Nemlendirici yalnızca banyo sonrasında değil, hergün sürülmelidir. Çünkü nemlendirici cildin kuruluğunu geçireceği için kaşıntıyı da geçirir.
  • Son zamanlarda yapılan araştırmalar salisilik asidin sedef üzerinde geriletici etkileri olduğunu göstermiştir. Salisilik asit sedef hastalarının derilerini yumuşatır ve sedefli kısmın dökülmesini sağlar.
  • Doktor gerekli olduğu takdirde sedef tedavisi için lazer uygulamasını önerebilir. Lazer tedavisi sedef plaklarını geçirir. Excimer adlı lazer yöntemi en oldukça etkilidir. Lazer tedavisi ileri düzeydeki sedef hastalığı içindir.

Sedef hastalığı üzerinde bitkilerin etkileri de hiç azımsanmamalıdır. Örneğin cildi nemlendiren ve iyileştiren Aloe Vera sedef üzerinde çok etkilidir; sedefin yarattığı dökülmeleri azaltır. Zerdeçal de iyi bir iltihap gidericidir. Sedef belirtilerini geriletir. Yine zeytinyağı da iyi bir nemlendiricidir. Bu bakımdan sedef için güvenle kullanılabilir.