Şaşılığın Nedenleri ve Belirtileri

Published by: 0

Şaşılık nedenleri hastanın yaşına göre çok çeşitlidir. Şaşılık çoğu zaman gözdeki bir kırma kusuruna bağlı olarak yani bir hipermetropluk ya da miyopluk veya astigmata bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu şaşılıklar genelde küçük yaşlardaki şaşılıklardır. Daha az oranda ise beyindeki veya gözdeki bir tümöte bağlı olarak da gelişebilir. Yumuşak doku hastalığına bağlı olarak da şaşılık gelişebilir. Yaşlılarda da gözlerde zamanla oluşan katarakta bağlı olarak şaşılık gelişebilir. Herhangi bir travmaya bağlı olarka da gözlerden birinde veya her ikisinde şaşılık ortaya çıkabilir. Nedene göre şaşılık tedavisi yapılır.

Şaşılık hastalığı olan kişi sanılanın aksine çift görmez. Beyin iki gözden gelen görüntüleri birleştirip değerlendirir ve bize bunu gösterir. Fakat iki gözden birbiri ile uymayan görüntüleri yani iki gözden gelen görüntüler farklı açılarla geliyor ya da farklı görüntüler geliyorsa beyin gözlerden birinden gelen görüntüyü algılamak istemez ve onu yok sayar. Şaşılık olan gözden gelen görüntüler beyin tarafından algılanmaz  ve bu şekilde kişi iki farklı görüntüye rağmen çift görmez tek görür fakat şaşılık olan gözü kayar. Şaşılık sorunu olan kişiler uzun süre tedavi edilmezse bir zaman sonra hasta olan gözde tembellik gelişmeye başlar çünkü beyin bu gözden gelen uyarıları engelleyeceğinden göz görme işlevini bir müddet sonra yitirmeye başlar.

Başka belirtilere gelince sohbet ederken bir gözü size bakıyormuş gibi diğer gözü başka yere bakıyormuş gibi insanlar vardır.  Oda dışa kayan gözlerde olur. Estetik olarak iki gözün farklı yerlere bakıyor olması şaşılık bulgusudur. Başka bir bulgu yoktur hani göz yaşarmasında artma gibi ama gözlerde yorgunluk bakın bu önemli gözlerde yorgunluk gizli şaşılarda daha fazla ortaya çıkar.

 Şaşılık çeşitleri ve gizli şaşılık

Gözde kayma kusuru yani şaşılık iki başlıca nedene bağlı olarak gelişebilir. Bİrinci neden gözdeki birtakım ışığı kırma kusurlarıdır. Diğer bir neden ise organik nedenlere bağlı olanlardır. Organik sebeplere bğalı şaşılıklar deyince beyin tümörü, kanser, bağ dokusu hastalıkları, göz tümörü gibi durumlardır.

Gözün kırma kusuruna bağlı olan şaşılıklar ise astigmat, miyop veya hipermetrop gibi durumlardır.

Şaşılığı gözdeki kayma yönüne göre de çeşitlendirebiliriz. Bazı şaşılıklarda gözler içe doğru kayar buna ezotobi baızlarında ise gözler dışa doğru kayar buna da ekzotobi denir. Ya da bazı durumlarda gözler protasyon rotasyon kaymaları da gösterebilir.

Gizli şaşılık nedir ?

Gizli şaşılık olan hastalıkta hastadaki şikayetler şöyle sıralanabilir. Bazen çok yorgun olduğum zaman gözümün kaydığını hissediyorum çevremdekiler bir şeyler söylemiyorlar yada çevremdekilerde söylüyorlar benim gözümün kaydığını.

Özellikle bu konu önemlidir. Çünkü hastanın çevresi hastaya gözünün kaydığını söylemez. Şaşılık durumunun tedavisi basittir. Yapıalcak operasyon kolaydır.

Gizli şaşılığın nedeni küçük boyuttaki bir hipermetropi ya da ciddi olmayan bir astigmat olabilir. Bu durumları ortadan kaldırdığımızda şaşılık kendiliğinden ortadan kalkabileceği gibi hasta şaşılık için özel üretilmiş gözlük takabilir veya bir diğer yol da cerrahi operasyonla şaşılığın düzeltilmesidir.