Sakarya (Adapazarı) Gezilecek Yerler

Published by: 0

SAKARYA Rehberi

İÖ.13 Yüzyıllara kadar uzanmaktadır Sakarya’nın tarihi. Son derece güzel olan Sakarya’nın doğası, burayı ziyarete gelenlerin ilgisini çekiyor. Bu topraklar Kurtuluş savaşını yaşadı,burada savaşın gidişatı değiştirildi. Sakarya, tarihiyle ne kadar gururlansada haklıdır. 720 kilometre uzunluğundaki sakarya nehri, anadolu yolculuğunu karadenizde tamamlar, bunun içinde sakaryayı seçmiştir adeta. Sakarya nehrinin bitimine yakın yerleri çay bahçeleri ve lokantaların olduğu yerlerdir. Sakarya’daha birçok akarsunun geçtiği bir yerdir bunlar, Aygır, Doğançay, Mudurnu ve Maden olarak sıralanabilir. Çünkü Sakaryada  bunlardan başka onlarca akarsu daha vardır. Bunun yanı sıra Poyrazlar, Sapanca, Acarlar gölleride sakaryadadır. Bu göller ve akarsular, Sakarya’ya ayrı bir güzellik katmaktadırlar.

SAKARYA REHBERİ

Sakarya’nın zenginliği, doğal güzelliğinden geliyor. Vadi ve kanyonları, sıcak su ile içme suyu kaynaklar, yaylaları, zengin ormanları, karadeniz sahilinde uzanmış olan plajları ve gölleri, akarsuları Sakarya’nın zenginliğidir, doğal değerleridir.

Kuvayı Milliye Müzesi: Kuvayı Milliye Müzesi,gevye ilçesinin, Alifuat paşa kasabasında bulunmaktadır. Bu müzede bulunan belgeler, Mondros mütarekesinin imzalanmış olduğu 30 ekim 1918 ile, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmış olduğu , 23 Nisan 1923 tarihleri arasında Kuvayı Milliye adını verdiğimiz dönemi kapsar.

Sakarya Müzesi: Sakarya müzesi, 1910 ile 1915 yılları arasında, Binbaşı Baha bey tarafından yaptırılmıştır. Semerciler mahallesinde, Milli Egemenlik caddesinde bulunur Sakarya müzesi.
Arkeoloji seksiyonunda prehis-torik çağlarıyla, Bizans ve Roma dönemlerinin eserleri sergilenmektedir. Mustafa Kemal Atatürk, 1922 yılında Annesiyle birlikte bu evde beş gün kalmışlardır.

Sakarya Köprüsü: 1495 yılında Sultan 2.Beyazid tarafından yaptırılmıştır. Gevye ilçe merkezi ile Alifuat Paşa kasabasını birbirine bağlar. 14.kemerden oluşmuştur taş köprü. Değişik zamanlarda onarılarak, bugünde halkın kullandığı bir köprüdür.

Melen Çayı: Rafting yapmak isteyenler için çok uygun olan Melen Çayı , Cumayeri beldesi Dokuz değirmen köyünden başlayıp, Kocaali Beyler köyünde son bulan çayda rafting yapabilme imkanına sahipler. Cumayeri’ne gitmek için, İstanbul istikametinden gelecek olanların, Kaynaşlı gişelerinden çıkarak cumayeri ilçesine gitmeleri mümkün.

Mudurnu Çayı: Akyazı ilçesi Dokurcun beldesinden başlayan parkur, Kuzuluk beldesine
kadar devam eder. Akarsu kanosu yapmak isteyenler için çok uygundur.

Karasu Plajı: Karasu sahlinin uzunluğu 20 kilometredir. Geniş bir plajı vardır. İnce taneli kumu ile temiz suyu sayesinde romatizmalı hastalıkların tedavi edildiği söylenir.

Sapanca Gölü: Sapanca’ya gitmek için Haydarpaşa garından trenle yola çıkabilirsiniz. Orada konaklamak isteyenler için konaklayabilecekleri, konforlu oteller göl kenarında mevcuttur.

Karagöl Yaylası: Taraklı, Sakarya’ya 70 kilometre uzuklıkta bulunmaktadır. Karagöl yaylasına ulaşabilmek için, Bilecik Eskişehir karayolu istikametine doğru gidilirken, Taraklı yol ayrımından yaylaya ulaşılabilir