Sağlık İle Hayata Sarıl, Mutluluğa Koş

Published by: 0

Sağlık, hayatımızı etkileyen en önemli unsurlardan birisidir. Kim istemez ki ölümlerin %80’inin hastalıkla gerçekleştiği Dünyada sağlıklı bir şekilde uzun yıllar yaşamayı. Hepimiz isteriz, fakat bunun için elimizden geleni yapmaya özen göstermeyiz. Alkol, sigara ve çeşitli tütün mamulleri kullanımı gösteren ve henüz zararlarını göremeyen gençlerimiz hayatlarını etkileyeceklerini bilmeden kullanımlarına devam etmekte ve bunlardan haz duyduklarını, mutlu olduklarını dile getirmektedirler. Aslında sizi mutlu eden şey aynı zamanda sizi öldürmektedir.

Sporu Hayatınızla Bütünleştirin

Geçtiğimiz yıllara göre spor salonlarına başlayan birey sayısı oldukça artış göstermektedir. Ancak bunların %10’u sağlık, %90’ı ise güzel görünümlü bir vücuda sahip olmaktır. Görünümleri için spor yapanlarda aynı zamanda sağlıklarını korumaktadırlar fakat yaşları ilerledikçe sporu da hayatlarından çıkartmaktadırlar. Oysaki spor gelip geçici bir şey değil, sürekli hayatınızda bir parça olması gereken en önemli unsurlardan birisidir.

Beslenme ve Uyku Konsepti

Beslenme ve uyku, spor ile birlikte hayatımızda bir düzen haline gelmesi gerekmektedir. Yediğimize ve içtiğimize hâkim olmaz, zararlı ya da sağlığımızı etkileyecek besinler tüketmeye devam eder isek yaptığımız sporunda fazla bir etkisi kalmayacaktır.Spor ile birlikte hayatımıza girmesi gereken şeyler aşağıdaki gibidir;

  • Uyku Düzeni, uyku saatleri ve uyuma süresini düzene sokabilirsek yaptığınız spordan daha fazla verim alabilirsiniz.
  • Yeme içme düzeni, kahvaltımızı, ara öğünlerimizi, öğle ve akşam yemeklerimizi düzene sokmalı, akşam 6’dan sonra hiçbir şekilde besin tüketmemeliyiz.
  • Protein ve Vitamin tüketimi, protein kas kütlelerimizin yenilenmesi, vitamin ise vücudumuzun daha iyi direnç göstermesi, damarların güçlenmesi, kemiklerin sağlamlaşması açısından önemi büyüktür.