Saç Kırıkları Nasıl Geçer?

Published by: 0

Saç Kırıkları Nasıl Giderilir?

Saçlar canlı hücrelerden meydana gelirler. Her canlının bir ömrü olduğu gibi saçların da belli bir yaşam süreleri bulunur. Bu süre sonunda saçlar dökülebilir, solgunlaşabilir, canlılıklarını kaybedebilir ve kırıklar oluşabilir. Bu nedenle saçların yaşam sürelerini uzatmak ve onları her daim zinde tutmak için beslemek ve bakımlarını yapılmak gerekir.

Saç kırıkları genellikle bakımsızlıktan oluşan, saç tellerinin çatallı bir yapı göstermesi nedeniyle dışarıdan bakıldığında saçların solgun ve cansız gözükmesine neden olan durumdur. Saç bir kere kırıklaşmaya başladığında o kırığı herhangi bir bakım yöntemiyle önlemek pek mümkün değildir. Doğru bir kesim sayesinde kurtulunabilir. Elbette kırık kesimi saç kısaltmak amacıyla yapılmaz, kırık kesimi hasarlı bölgenin tamirini amaçlar, saç kırıklarından gözle görülür kurtulmayı sağlar. Ancak bakım ve doğru beslenme sayesinde saç kırıklarının yeniden oluşmasını önlemek mümkündür.

Saç Kırıkları Nasıl Gider?

Dediğimiz gibi aslında saç kırıklarını yok etmenin tek çaresi kestirmektir. Ama asıl amaç bu kırıkların hiç oluşmamasını baştan sağlamaktır. Öncelikle saçları sürekli olarak boyatmamak saç kırıklarına çözüm olabilir. Yine yüksek ısı sağlayan maşalar ve fönlerin de fazlaca kullanılmaması gerekiyor. Sonuçta saçlar hassas yapılardır, dış etmenlerden kolaylıkla etkilenirler. Saçın fazla kurumamasını sağlamak gerekiyor. Saç nemini dengede tutacak ürünler kullanmak da saç kırıklarını önlemek için önemlidir. Saçlar banyodan çıkıldığında ıslakken taranmamalıdır. Bilinenin aksine, bu yöntem saç kırıkları oluşturur.

Saç Kırıkları Nasıl Alınır?

Saçlara karşı her daim nazik olmak önemlidir. Onları yaşayan birer canlı gibi düşünmelisiniz. Yoğun duman, yakıcı güneş, kimyasallar nasıl ki bir canlıya zarar veriyorsa, saçlara da verecektir unutmayın. Saç kırıkları nasıl düzelir? Saçlar banyo sırasında özel ve güvenilir şampuanlarla nem ve yağ dengesi korunacak şekilde yıkandıktan sonra asla havluyla sert bir şekilde ovularak kurutulmamalıdır. Mutlaka nazikçe havlunun suyu emmesi beklenmelidir. Bu şekilde saçların kırılmasının önüne geçilebilir. Yine toka kullanmak, özellikle bu tokaları metal, sivri veya dişli olanlardan seçmek yanlıştır. Saçlar ne kadar sıkıştırılırsa o kadar kırılmaya meyilli olurlar.

Saç Kırıkları İçin Maske

Belirli aralıklarla doğal ürünlerle yapılan bakımlar, saç kırıklarını çok büyük bir oranda önler. Yıpranmış saçlar için bakım evde hazırlanabilecek pratik saç maskeleri sayesinde oldukça kolaydır.

Bir kabın içerisine 4 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı koyun. Üzerine 1 yumurtanın sarısını ve 1 tatlı kaşığı kadar da bal ekleyin. Tüm malzemeleri karıştırın ve saçınızı elinizle bölge bölge ayırarak kırıkların yaşandığı yerlere sürün. Malzemeyi iyice yedirin. Ardından saçlarınızı bir bone ya da streç film yardımıyla sarabilirsiniz. Yarım saat kadar bekledikten sonra mutlaka ılık su ve iyi bir şampuanla saçınızı yıkayın. Bu maske güvenle haftada 1 defa uygulanabilir. Bir süre sonra saçlarınız daha parlak, canlı ve kırıksız gözükecektir. Yine saçlara badem yağı sürmek de oldukça besleyici ve yıpranma önleyicidir. Bademdeki yüksek A vitamini saçların onarılmasını ve diri kalmasını sağlar.