Saç Boyama Teknikleri: Saç Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Published by: 0

Pek çoğumuz için, evde saç boyamak daha mantıklıdır. Kuaföre para vermek yerine, saç boyası alıp evde kendi kendine saç boyamak isteyen kadınların sayısı oldukça fazla. O halde, yapacağınız boyanın daha iyi ve uzun ömürlü olması için dikkat etmeniz gereken bir takım püf noktalarından haberdar olmanız gerekiyor demektir. Nedir bu püf noktaları? Evde saç boyama işleminin ardından, yapılan saç boyasının kalıcı olması için nelere dikkat etmek gerekir; hep birlikte gözden geçirelim.

Saç Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde saç boyama işlemini gerçekleştirecek olan kişilerin, saçlarını her boyadıklarında saç tutam testi uygulamaları önerilmektedir. Çünkü, saçlarımızın bakımında kullandığımız saç bakım kremleri, perma ve röfleler; ve bir önceki kullanmış olduğumuz saç boyası bile, saçımızın boya tutmasını engelleyebilmektedir. Bundan dolayı saç tutam testi, evde saç boyama işlemini gerçekleştirmeden önce uygulanmalıdır.

Evlerinizde saç boyama işleminden etkili sonuç almak istiyorsanız, saç tutam testini uyguladığınızda elde ettiğiniz süre zarfında, saç boyasını saçınızdan çıkartmayınız. Aksi halde, saçonızda boya tutmayan bölgeler olabilir; ve bu bölgeler saçınızda renk farkının ortaya çıkmasına neden olur. Belirtilen süreden önce saçlarınızı yıkamayınız.

Saç boyama işlemini gerçekleştirirken, mutlaka saç boyası, yüzünüze ve cildinize akacaktır. Bunu önlemek için, saç boyasının akabileceği yerlere vazelin sürün. Vazelin hava geçirmez; ve sızdırmazlık özelliğine sahiptir. Bundan dolayı da cildinizde saç boyasının lekesinin kalmasını önlemiş olursunuz.

Uzun ve kalın saçlı olan kişiler, evde saç boyası işlemini gerçekleştireceklerinde iki kutu saç boyası almalıdırlar. Çünkü bir kutu saç boyası ile boyanan uzun ve kalın telli saçlar, saç boyasının rengini yeterince özümdemeyecektir. İki kutu saç boyası aldığınızda ise saçlarınızın daha canlı ve parlak göründüğüne şahit olacaksınız.

Saç boyasını yaptıktan ve kullanmaya başladıktan sonra, deniz veya havuza girdiğinizde, saçlarınızı sonrasında mutlaka durulamalısınız. Aksi halde, klor ve deniz suyu, saçınızın parlaklığını kaybetmesine neden olacaktır.

Saç Boyadıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde saç boyama işlemini gerçekleştirdikten sonra dikkat etmeniz gereken uygulamaları ise şu şekilde sıralayabiliriz:
Saç boyası kullandıktan sonra, saçlarınızı mutlaka, boyalı saçlar için üretilmiş olan şampuanlarla yıkamalısınız. Aksi takdirde, sıradan şampuanlar saçınıza parlaklığını kaybettirebilirken; saçın doğal renginin de kaybolmasına neden olabilir.
Saçınızı düzenli olarak iki haftada bir ya da daha sık boyuyorsanız, saçınızın nemini ve doğal yapısını koruyabilmesi için, saç bakımına kesinlikle önem verin.
Saç boyası uyguladıktan sonra, mutlaka PH değeri yüksek saç bakım kremi kullanmalısınız. Bu sayede, hem saç renginiz daha parlak olacaktır; hem saç nemini kaybetmeyecek; hem de doğal görünüm elde edilecektir.