Rezervuar Köpekleri – Reservoir Dogs Film Önerisi

Published by: 0

Rezervuar Köpekleri (Reservoir Dogs), 1992 yılına ait ABD yapımı bir suç filmidir. Çok film izleyen biriyseniz az çok Quentin Tarantino’yu ve tarzını tanıyorsunuzdur. İşte yine Quentin Tarantino’nun tarzını konuşturduğu bir filmdir Rezervuar Köpekleri. Filmdeki diyaloglar, cümleler özenerek oluşturulmuş. İzlerken adeta sizi içine çekiyor.. Konusu size bol aksiyonlu bir filmi andırabilir ancak film aksiyondan uzak. Tam bir diyalog filmi. Olaylar diyaloglar üzerinden ilerlediği için durağan bir film. Eğer bu tarzı seven birisi değilseniz filmi izlerken sıkılacaksınızdır. Birde aksiyon için geldiyseniz, hiç başlamayın derim. Ancak bu tarzı, Tarantino tarzını sevenler için kelimenin tam anlamıyla unutulmaz bir film olacaktır. Şahsen filmi çok önceden izlememe rağmen çoğu sahnesi hala aklımdan çıkmaz. Bu sebeple Rezervuar Köpekleri filmini film önerileri arasına ekliyorum.

Rezervuar Köpekleri Filminin Konusu:

Karlı bir mücevher soygunu için yetenekli adamlar bir araya getirilerek bir hırsız grubu oluşturulmuştur. Gruptaki herkesin ismi bir renktir ve birbirileriyle gerçek adını, gerçek yaşantısını paylaşmaları yasaktır. Hesaplamalarına göre soygundan sonra polisin geldiğinde grubun kaçmış olması gerekirken, polis soygun sırasında gelmektedir. Bu sebeple kanlı bir çatışma yaşayan grup kaçarak dağılmıştır ve kimin nerde olduğu bilinmemektedir. Grupta sadece üç kişi, birisi ağır yaralı şekilde soygundan sonra buluşacakları yere giderler. Diğerleriyle ilgili hiçbir haber alamamaktadırlar. Polisin bu kadar çabuk gelmesini grupta bir köstebeğin olmasına bağlayan iki kişi, dışarı çıkmadan olayı çözmeye çalışırlar. Bu esnada da ağır yaralı olan adama ne yapmaları gerektiğini tartışmaktadırlar.

Rezervuar Köpekleri Filminin Oyuncuları:

Gruptaki Mr. Brown adlı kişiyi aynı zamanda filmin yönetmeni ve senaristi olan Quentin Tarantino canlandırıyor. Mr. Orange adlı karakteri ise Koşulsuz Sevgi, Entrika, Karanlık Şerit ve 8 Ocak tarihinde vizyona girecek olan, yine bir Quentin Tarantino filmi olan The Hateful Eight filminde de yer alıyor. Mr Blonde adlı karakteri ise Kill Bill, Günah Şehri gibi filmlerde yer alan Michael Madsen canlandırıyor. Aynı şekilde o da The Hateful Eight kadrosunda yerini almış. Mr. White karakterini canlandıran ise Büyük Hazine, Ucuz Roman gibi filmlerde oynayan Harvey Keitel. Mr. Pink’i ise Ucuz Roman, Büyük Balık, Desperado filmlerinde yer alan Steve Buscemi canlandırıyor.

Filmin konusunu ilk okuduğunuzda klişe bir soygun filmi gibi gelebilir. Ancak Tarantino’nun işleyişi ile film tamamen farklı bir hal alıyor. Bu senaryoyu diyaloglarıyla besleyen ve yöneten Tarantino değil de bir başkası olsaydı film bu kadar tutulur muydu orası tartışılır bir konu.. Efsane bir tarzı olan film Rezervuar Köpekleri (Reservoir Dogs) filmini izleyecek olan herkese iyi seyirler dileriz!