Profesyonel Fotoğraf Makinası Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Published by: 0

Güzel sanatların önemli dallarından biri olan fotoğraf, günlük yaşamda da sürekli kullandığımız ve fotoğraf çektirme biçimlerinin bile modaya dönüştüğü bir sanat. Çektiğiniz fotoğrafları birer sanat eserine dönüştürebilmek için çok daha üstün özelliklerde profesyonel bir fotoğraf makinasına ihtiyacınız olacak. Peki gerçek kalitede fotoğraf çekebilen profesyonel fotoğraf makinası alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Profesyonel Fotoğraf  Çekebilmek İçin DSLR Makinalar Tercih Edin

Profesyonel fotoğraf makinası almayı düşünüyorsanız bununla ilgili yapacağınız ilk araştırmada DSLR terimiyle karşılaşabilirsiniz. DSLR, genel anlamda gövdesi ve objektifi birbirinden ayrılabilen, objektifi değiştirilebilen aynalama sistemine sahip dijital fotoğraf makinelerine verilen isimdir. Profesyonel bir fotoğraf makinası alırken DSLR, daha net ve sanatsal fotoğraflar çekebilmenize olanak sağlar.

Bütçenizin Elverdiği Makina Seçimi Yapılmalı

Fotoğraf makinaları sundukları binlerce çeşitle dijital dünyanın kapılarını hemen her bütçeye aralıyor. Fiyatları 100Tl’den başlayan bu cihazların binlerce dolarlık olan modellerine kadar geniş bir ürün yelpazesi var. Bu nedenle alacağınız profesyonel makina için bütçeniz doğrultusunda araştırma yapmanız seçenekleri azaltmanıza ve size en uygun olanı seçmenizi kolaylaştıracaktır.

Yüksek Çözünürlük Yüksek Kalitede Fotoğraf  Demek

Fotoğraf  makinası alırken dikkat edilmesi gereken özelliklerin başında çözünürlük var. Megapiksel olarak da ifade edilen çözünürlük değeri, çok daha net görüntüler yakalamanıza olanak verir. Profesyonel fotoğraf makinası satın alırken mutlaka çözünürlüğü göz önünde bulundurmalısınız. Ne kadar yüksek çözünürlük o kadar kaliteli fotoğraf demek.

Profesyonel Fotoğraf makinasında ISO Başarımı

ISO, fotoğraf makinalarının ihtiyaç duyduğu ışık değeri anlamına geliyor. Doğru pozlamayı sağlayabilmek ve net fotoğraflar çekebilmek için ISO başarımı yüksek olan makinaların tercih edilmesi gerekli. Profesyonel görüntüler elde edebilmek için Iso başarımı çok daha iyi sonuçlar veriyor. Küçük bir hatırlatma yapalım, DSLR makinalar çok daha yüksek Iso başarımına sahip.

Maksimum Işık Alan Objektifler Tercih Edilmeli

Objektif fotoğrafın sanata dönüşmesinde büyük önem taşır. Işığı en iyi alan objektif fotoğrafları sanata dönüştürebiliyor. Bu nedenle objektifiniz maksimum seviyede ışık alabilmeli.

Daha Fazla Işık İçin Harici Flaş

Fotoğraf makinalarının sunduğu dahili flaşlar amatör kullanıcıların ihtiyacına cevap verse de profesyonel fotoğraf makinaları için harici ve kaliteli bir flaş ışıksız ortamlarda bile net görüntüler almanızı sağlayacaktır.