Polenin Cilde Faydaları

Published by: 0

Arı poleni, sağlık ve cilt bakımı için kullanılabilecek önemli takviyelerden birisidir. FDA tarafından kanıtlanmış olmasa da arı poleni, sindirimi düzenlemede, cinsel isteği artırmada, depresyonu gidermede ve metabolizmayı düzenlemede yararları olduğu söylenilmektedir. Tüm bu yararların yanında cilt içinde olumlu etkileri olduğu da söylenmektedir. Arı poleninin, tablet olarak kullanılabileceği gibi, merhem olarak da kullanılabilir. Arı poleni kullanmadan önce doktorunuza danışın çünkü, arı poleni, alerjik reaksiyonlar hatta anaflaktik şoka bile neden olabilir.

Anti-Aging

Ari poleni, güneş ışınları, radyasyon, çevresel faktörler, stres, kirlilik gibi nedenlerden dolayı oluşan serbest radikallerin neden olduğu cilt hasarını engelleyen antioksidanları yüksek miktarda bulundurur. Bu faydaları, tablet olarak ağız yoluyla veya krem olarak topikal uygulama ile elde edebilirsiniz.

Akne Tedavisi ve Önlenmesi

Fransız Kimya Enstitüsünün açıklamasına göre, arı polenin de akneyi tedavi eden ve baskılayan doğal antibiyotik etkisi vardır. Ayrıca, yüksek konsantrasyonda, RNA ve DNA yapı taşlarını içermektedir. Hücre büyümesini artırarak ve inflamasyonu azaltarak aknenin neden olduğu cilt hasarlarının onarılması ve cildin gençleştirilmesinde yardımcı olur. Bu etkileri en iyi merhem olarak topikal uygulama ile sağlanabilir.

Yara İyileşmesinde Yararları

Yaralara bal uygulaması, antibiyotik özelliği olması nedeni ile yara iyileşmesini hızlandırabilir. Bir çalışmada, antibiyotiğe dirençli yaraları olan hastalarda, ham bal ve polen kullanılmış ve olumlu etkileri saptanmıştır.