PKU Hastalığı Nedir ? Tedavi Yöntemleri

Published by: 0

PKU hastalığı; bir tür protein alerjisidir. Bu alerji nedeniyle PKU olduğu tespit edilen çocuklara özel diyetuygulanmalıdır. Aksi takdirde ise PKU’lu çocukların beyinleri ileri derecede hasar görür ve zihinsel engelli olmalarına neden olur. PKU hastalığı akraba evliliklerinden dolayı bölgemizde sık görülür. Batı toplumlarında çok nadir rastlanılan bu rahatsızlıkla dünyada ilk sırada yer alıyor Türkiye.

 

Bu hastalıkta bebek doğduğunda karaciğerde enzim eksikliği yaşanıyor. Bebek anne sütü almaya başlayınca, sütün içindeki protein normal sindirim sürecinde amino asitlerine parçalanıyor ve ortaya bol miktarda fenilalanin çıkıyor. Kan ile karaciğere geliyor. Ama burada eksik enzim yüzünden, dönüşmesi gereken tirozine dönüşemiyor. Kanda gittikçe yükseliyor. Ve bu durum, beyin gelişimini olumsuz etkiliyor. Bebek 6. Aydan sonra yapması gereken gelişmeyi göstermiyor. Farkedilmesi mümkün olmayan bu durum bebek bir yaşına geldiğinde artık zihinsel ve motor fonksiyonlarındaki gerilik çok dikkati çekiyor. Tanı konuyor ve tedavi başlıyor. Fakat hasar geri dönüşümlü olmadığından dolayı erken teşhis etmek çok önemli.

Erken teşhis etmek için de yapılacak şey kolay. Bebek doğduğunda 3. günden sonra topuğundan kan alınıyor. Alınan kan örneğinde fenilalanin yüksekse eğer Sağlık Bakanlığı bebeği gözlem altına alıyor. Bu hastalığın teşhis ve tedavisi ile ilgilenen kurumlarda, daha ileri tetkik ediliyor ve teşhis aydınlatılıyor. Erken tedavi başlıyor.

TEDAVİ

Tedavi diyet tedavisi  İşte bu o kadar kolay değil. Tedavide özel bir beslenme ürünleri kullanılıyor. Az miktarda da doğal besinler veriliyor. Amaç, doğal protein kaynakları ile alacağı fenilalanin adındaki, amino asiti kısıtlamak. İşte anneler bu konuda çok zorlanıyorlar. Çocuklar süt içemiyor, et, yumurta yiyemiyor. Yememeleri gerekiyor da zaten. Sebze ve meyveleri de çok az tüketmeleri gerekiyor.

Ayrıca, bu çocukların yiyebileceği özel ürünler artık ülkemizde de var. Bu ürünler makarna, kurabiye çeşitleri ve ekmek olarak bulunuyor. İçerdikleri protein ve fenilalanin düzeyleri düşük.