Piyanist – The Pianist Film Önerisi

Published by: 0

Piyanist (The Pianist), 2002 yılına ait Polonya, İngiltere, ABD ve Fransa ortak yapımı olan bir dram, biyografi ve savaş filmidir. Wladyslaw Szpilman’in hayatını anlatan Piyanist filmini izleyip de filmden ders çıkarmamak imkansız olsa gerek.  Filmi izleyen birisinin, savaşların aslında ne kadar kötü olduğunu, bilgisayar başında veya televizyon karşısında otururken düşündüğümüz gibi olmadığını anlaması ve bir şeylerin farkına varması gerek. Savaşmak, ne olursa olsun her iki taraf içinde kötüdür. Ön yargılarımızdan kurtularak karşı tarafı da düşünmemiz gerek. İşte Piyanist filmi bunu anlatıyor. Film yaklaşık olarak üç saat uzunluğunda ve “savaş” kategorisinde olsa da bu filmden öyle aksiyon sahneleri beklemeyin. Durağan ilerleyen bir film olduğu için eğer tarzınız değilse sıkılabilirsiniz ancak ölmeden önce mutlaka izlemeniz gereken filmlerdendir Piyanist. Bu sebeple bu filmi film önerileri arasına ekliyorum.

Piyanist Filminin Konusu:

  1. Dünya savaşı sırasında Polonya, Almanya’nın saldırısı altındayken, Polonya’nın, savaştan önce büyük gelecek vaat eden, en yetenekli piyanistlerinden birisi olan Wladyslaw Szpilman’in kaçışını konu alıyor Piyanist filmi. Wladyslaw Szpilman, kaçışı esnasında gördüğü bir piyanoyu çalmaya başlar. Bunun sesini duyan bir Alman Subay, Wladyslaw Szpilman’ı diğerlerinden saklamaya ve Wladyslaw Szpilman, bu sayede yaşamının daha uzun sürmesini sağlamaya çalışacaktır.

Başkarakter olan Wladyslaw Szpilman’i, Adrien Brody adlı oyuncu canlandırıyor. Gerçekten oyunculuğuyla, görünüşüyle bu karaktere tam oturmuş. Oyuncular arasında Emilia Fox, Ed Soppard, Thomas Kretschmann ve Roman Polanski bulunuyor. Aynı zamanda Roman Polanski, filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını da üstlenmiş. En anlamlı filmlerden olan Piyanist (The Pianist) filmini “sıkılırım” diye düşünseniz bile izlemenizi öneririm ve izleyecek olan herkese iyi seyirler dilerim!