Perde Seçimi Yaparken Dikkat Edeceğimiz Hususlar

Perde Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Perdeler bir evin en önemli aksesuarlarıdır. Perdenin bulunduğu her oda kusursuz ve gösterişli bir görüntüye sahiptir. Ancak perde seçerken dikkatli olunmaması, güzel bir görüntünün ortaya çıkmasının önüne geçer. Her odanın dokusuna uygun olan perde modelleri var olmaktadır. Mevcut modellerin arasından çocuk odası, mutfak, yatak odası veya oturma odası adına rahatlıkla perde seçimi yapılabilir.

Perde seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar;

  1. Perdenin Kullanılacağı Odanın Boyutu;

Tül perdeler her odaya rahatlıkla uyum sağlayabilme özelliğine sahiptir. Küçük veya büyük ebatlı odalar için tül perdeler tercih edilebilir. Ancak stor veya zebra gibi mekanizmalı perdeler için uygun ölçü alınması önemlidir. Örneğin; salon veya oturma odası gibi alanlar için stor perdeler tercih edilebilir. Stor perdeler isteğe uygun olarak tek veya çift olarak yapılabilir. Güneşlik tercih edilmiyorsa, en uygun seçenek zebra perde modelleridir. zebra perdeler çift perde olarak tasarlandığından dolayı alt tabanında ışık denetimini sağlayabilmek adına başka bir perde kullanılmasına gerek yoktur. Tek ve ufak ebatlı pencereler için en uygun olan perdeler ise jaluzi perdelerdir.Yan tarafında yer alan mekanizma yardımıyla rahatlıkla kontrol edilebilir.

  1. Evin Bölümüne Göre Perde Seçimi (Mutfak, Salon, Çocuk Odası)

Salonlar bayanlar adına evlerde yer alan en özel bölümlerdir. Misafirler salonda ağırlandığından dolayı salonun dekorasyonu da özel olarak yapılır. Salon olarak kullanılan odalarında ebatları büyük olduğundan dolayı perde seçimi de o ölçüde büyük ve gösterişli modellerden yana olur. Odada bütünlüğü sağlayabilmek için odada yer alan bütün eşyaların birbiri ile uyumlu olması gerekir. Salonlar için tercih edilebilecek modellere örnek olarak; stor perdeler, Japon perdeler, zebra perdeler ve tül perdeler verilebilir.

Mutfaklar bayanların en çok zaman geçirdiği mekanlardır. Bundan dolayı bayanlar mutfaklarının da kusursuz bir görüntüde olmasını isterler. Mutfağın büyüklüğüne göre tercih edilebilecek modeller stor, zebra ve jaluzi  modellerdir. Özellikle kendi kendini temizleyebilme özelliğine sahip olan stor perdeler mutfaklarda kullanım için oldukça uygundur.

Çocuk odaları, çocukların mutlu olabileceği tarzda dekore edilmelidir. Örneğin; çocuk odası için en uygun olan perde modelleri farklı çizgi film karakterlerinin yer aldığı zebra perdelerdir.

  1. Perdenin Diğer Mobilya Ve Aksesuarlar İle Olan Uyumu

Bir odanın dekorasyonunu yaparken en son alınacak olan eşya perdelerdir. Perde bir odada en fazla göze çarpan ve adeta odanın havasını değiştiren bir aksesuardır. Oturma grupları ve halı ile uyum içerisinde olan bir perde odanın her açıdan kusursuz bir görüntüye ulaşmasını sağlar. Örneğin; koyu renkli oturma gruplarına sahipseniz odanızda sıkıcı bir hava oluşmaması adına tercih edeceğiniz perde rengi mutlaka açık renklerden yana olmalıdır. Eğer koltuklarınız açık renk ise fon perdelerde koyu rengi kullanabilirsiniz. Son zamanların trendi olan desenli oturma grupları için ise mutlaka desensiz olan perde modelleri seçilmelidir. Koltuğun deseninin içerisinde yer alan herhangi bir renk perdelerde kullanılabilir.

  1. Perdenin Kumaşı ve Kalitesi

Piyasa da çok farklı kumaş dokularına sahip olan perdeler yer alır. Perdenin kumaşı hem kullanımı hem de temizliği açısından oldukça önemlidir. Kaliteli iplikler kullanılarak üretilmeyen perdeler kısa süre sonra yıpranmaya başlayacaktır. Bundan dolayı tercih edilecek olan perdenin kolay temizlenebilmesi ve leke tutmaması gerekir. Özellikle mutfak gibi alanlarda yer alan perdeler çok çabuk kirleneceğinden dolayı jaluzi gibi kolay temizlenebilme özelliğinde olmalıdır. Bunun dışında yıkandığından çok buruşmayan ve ütü yapılması gerektirmeyen modeller son zamanlarda çok fazla tercih edilmeye başlanmıştır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*