Perde Modelleri Hangileridir?

Published by: 0

İç ve dış mekanların vazgeçilmez objeleri olan perdeler, evlerin ve ofislerin ayrılamaz bir parçasıdır. Bu anlamda seçeceğimiz perdelerimizin modellerini, renklerini, çeşitlerini ve desenlerini, bulunduğumuz mekana göre seçmemiz gerekmektedir.

Pencerelerimizi örtmemize ve bulunduğu ortama şık ve modern bir görünüm sunan perde çeşitleri, iç ve dış görselliği açısından da oldukça önemli bir faktördür. Genelde perde modellerinin görevleri benzer gibi görünse de çeşit çeşit perde modellerinin olduğu, farklı mekanizmalardan, iplik ve kumaşlardan tasarlandığı da unutulmamalıdır.

 

Perde modelleri nelerdir?

Tül Perde Modelleri :

Dünyada ve ülkemizde en  yaygın şekilde kullanılmakta olan bir perde çeşidi olmakla birlikte, büyük ölçüde evlerde kullanılmaktadır.
Tül yapısı sayesinde ışık geçirgenliğini sağlarak odalarımızın güneş almasını ve aydınlanmasını sağlamaktadır. Bu anlamda kibar görüntüsü ve yumuşak dokuları ile ev dekorasyonları için uygun bir perde modelidir.
Tül perde modellerini iki kanat olarak kullanıldığı perdelere ise kruvaze perdeler denmektedir. Kruvaze perdeler evlerimizin dekorasyonuna hareketlilik katarak şık ve modern bir görünüm sağlarlar.

 

Fon Perde, Güneşlik Modelleri

Tül perde modelleri ile bir arada kullanılmakta olan fon perde ve güneşlikler, mekanların dekorasyonlarını canlı gösteren elemanlardır. Fon perdeler ise pencerelerimizin iki tarafında beş ve 6 pile ile birlikte kullanılan dekoratif bir görüntü sağlayan ve genelde renkli kumaşlar ile hazırlanan perde çeşididir. Tül perdelerimizi daha canlı göstermek adına renk katmak amacıyla kullanılmaktadır. Aynı şekilde mobilyalarımızda yer alan kumaşlarımızı daha canlı göstermek için ve kalorifer perdelerini örtmek amacıyla kullanılmaktadırlar.
Akşam saatlerinde ise bulunduğumuz mekanın içerisini engellemek için güneşlikler kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra güneşten tül perdeleri korumak adına kullanılmaktadırlar. Güneşlikler pencerelerin tamamını örtecek uzunlukta olmalıdır.
 

 

 Stor Perde Modelleri
Mekanizmalı perdeler içerisinde yer alan perde grubu , en çok tutulan perde modelleri arasında yer almaktadır. Kumaş ve apre birleşiminden tasarlanan stor perde modelinin temizliği de oldukça basittir. Bir çok renk ve kumaş seçeneğine sahip olmakla birlikte uyum sağlayan bir dekorasyondur.