Perde Çeşitleri

Published by: 0

Perde Modelleri

Oturduğu evlerin veya çalıştığı işyerlerinin kusursuz bir görüntüye sahip olmasını isteyen kişiler mutlaka dekorasyona önem verirler. Dekorasyon denilince ilk akla gelen ürünlerden biri de bir odanın veya ofisin tamamlayıcı ana unsuru olan perdelerdir. Perdeler eskiden daha çok yaşam alanlarını mahremiyeti adına kullanılsa da günümüzde dekorasyon adına kullanılmaya başlanmıştır. Modanın sadece kıyafet alanında olmadığının aksine, dekorasyon ürünleri ile de oldukça alakalı olduğunun en büyük göstergesi farklı tasarımlara ve modellere sahip olan perdelerdir.

Odanın içerisinde yer alan mobilya grupları, odanın çok modern veya basit görünmesini sağlayabilir. Eğer modern ve dikkat çekici dekorasyona sahip bir oda oluşturmak isteniyorsa öncelikle, odaya girildiğinde ilk göze çarpacak parçalardan biri olan perdelerin şekline, mobilyaya uygunluğuna, ebadına ve rengine dikkat edilmelidir.

Perde Modeli Tercih Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle tercih edeceğimiz perdenin, alacağımız mobilyalara uygun olmasına dikkat etmeliyiz. Sonrasında dikkat etmemiz gereken şeylere örnek olarak; perdenin şeklinin, renginin ve boyutunun odaya uygun olup olmadığı verilebilir. Örneğin; küçük odalar için asla koyu renklerde olan perde modelleri tercih edilmemelidir. Çünkü koyu perdeler odanın daha ufak, karanlık ve sıkıcı görünmesine neden olacaktır. Yine desenli olan perdelerde küçük odalar için uygun değildir. Küçük ve dar alanlar için tercih edilmesi gereken modeller açık renklerde ve fazla detaya sahip olmayan modellerdir. Açık renkler odanın daha ferah ve geniş görünmesini sağlar. Desenli, ışıltılı veya koyu renklerde olan modeller daha çok geniş ebatlarda olan odalar için tercih edilmelidir. Evler dışında, insanların gün içinde vakit geçirdikleri diğer yaşam alanları olan iş yerleri için en çok tercih edilen modellerden biri de stor ve zebra perdeler. İş yerlerinin dekorasyonu adına en uygun modellerden biri olan stor modeller kendi içerisinde de birçok farklı modele sahiptir.

En Çok Tercih Edilen Perde Modelleri

  • Stor Perde Modelleri;

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte evlerde kullanılan dekoratif ürünlerde yenilenmeye ve modernleşmeye başlamıştır. Bunun en güzel örneklerinden biri de stor perdelerdir. Sahip olduğu mekanizma ile kullanım kolaylığı sağlamanın yanı sıra oldukça hoş bir tasarıma sahiptir. Perde özel bir boruya rulo olarak sarılır. Açma veya kapama işlemini gerçekleştirebilmek için yan tarafından yer alan ip veya zincir kullanılır. Sahip olduğu mekanizmaya bağlı olarak iple veya uzaktan kumanda ile kontrol edilebilir. Perdenin mevcut kumaşı kullanıcı tarafından tercih edilebilir. Genelde polyester kumaşlar tercih edilirken isteğe göre; şeffaf görünümlü olan(sunscreen)  veya tül olan kumaşlarda tercih edilebilir.

  • Zebra Perde Modelleri;

Ekonomik bir sistemle dekorasyon oluşturmayı tercih eden kişiler adına en uygun olan perde modelleridir.  Çift katlı bir sisteme sahip olduğundan ötürü, tül perdelerde olduğu gibi güneşlik kullanılmasına gerek yoktur. Yan tarafında yer alan mekanizma aparatları veya uzaktan kumanda sistemi ile açılıp kanabilir. Kapalı konumdayken mekâna ışık girmesine engel olur. Stor perdeye oranla daha yüksek fiyatlarda satışa sunulmaktadır.

Daha çok iş yerlerinde tercih edilen perde modelidir. Kumanda sistemi ile veya manuel  olarak yönetilebilir. Ofislerde oda arası geçişlerde sıklıkla tercih edilir.

  • Japon Perde Modelleri;

Klasik modellerin dışında, daha modern ve dekoratif perdeleri tercih eden kişiler adına en uygun olan modellerdir. Perdelerin özel bir sistemle yana doğru hareket ettirilmesi ve farklı şekiller verilmesi ile dikkat çeker. Bayanlar Japon perde modellerini özelikle misafir odaları adına tercih ederler.

  • Bambu Perde Modelleri;

Bambu perdeler daha çok balkonlar için tercih edilir. Bunun dışında farklı bir konsept oluşturarak ev dekorasyonu yapmak isteyen kişilerde bu modelleri tercih edebilmektedir.

İşte sizler için derlediğimiz birbirinden şık perde modelleri 2017 resim galerimiz :