Oğlumu ne zaman sünnet ettirmeliyim?

Published by: 0

Erkek çocuklarının penisinin uç kısmını kapsayan ve koruyan üst derinin alınmasına sünnet denir. Kimi aileler dini nedenlerle kimi ailelerde sağlık açısından katkıda bulunduğu gerekçisi ile sünnet yaptırır.

Sünnet için en uygun zaman nedir?

Sünnet operasyonu, cerrahi bir müdahale olduğundan uzman bir ekip tarafından ve gerekli ameliyat koşullarında doğum anından itibaren her yaşta yapılabilir. Ancak, çocuğun psikolojik gelişimi açısından cinsiyetini yeni keşfetmeye başladığı 2-5 yaş arası uzmanlar tarafından pek tavsiye edilmiyor. Doğum sonrası bebek hastaneden çıkmadan önce ya da ilk bir ay içersinde bu operasyonu yaptırabilirsiniz. Böylece oğlunuz hiçbir şey hatırlamaz ve psikolojik açıdan etkilenmez. Ancak bebeğinizin çok küçük olduğunu düşünüyorsanız da 6-7 yaş beklenebilir. Uzmanlar çocuğunuzun sosyal yaşamı ve sağlığı için 10 yaşını geçirmemekte fayda olduğunu söylüyor.

Çocuğunuzu sünnette hazırlarken;

Oğlunuzun sünnetten korkmasını engellemek için bu konuda onunla konuşmalısınız. Ona açıklama yaparken bunun sağlık için ne kadar önemli olduğundan bahsetmelisiniz. Ayrıca “pipin kesilecek” yerine “pipinin ucundaki deri arkaya katlanarak pansuman yapılcak” gibi açıklamalar yapabilirsiniz. Mümkünse sünnet ettirme kararını aldıktan sonra çocuğunuzun arkadaşları ile bir araya gelip bu konuda yanlış bilgilendirilmesi önlenmeli. Böylece korkmasını biraz olsun azaltmış olursunuz.

Yenidoğan sünneti

İlk bir ay içersinde erkek bebeklere uygulanan sünnete denir. Şaşırtıcı bir şekilde bebekler bedenleri kendilerini onarmada daha hızlıdır. Bu nedenle kanama neredeyse hiç görülmezken iyileşme süreci çok hızlıdır. Ayrıca bebekler bu dönemi hatırlamadıkları için psikolojik bir problemde yaşamazlar. Günümüzde bu yüzden yenidoğan sünneti daha çok tercih edilir oldu.

Genel anestezi ile yapılan sünnet

Birçok aile çocuklarının sünnet nedeniyle önemli travmalar yaşayabileceğini düşünerek operasyonları genel anestezi olarak tercih etmekte. Bu durumda çocuk hiçbir şey hissetmez. Cerrah ise operasyonu daha rahat bir şekilde tamamlar. Ayırca şunu da belirtmekte fayda var sünnet için kullanılan anestezi normal operasyonlarda kullanılan genel anesteziden daha düşük ve daha kısa süeli olduğundan riskleri oldukça azdır. Tabii yine de doktorunuza danışmalısınız.

Lokal anestezi ile yapılan sünnet

Lokal anestezi ile yapılan sünnette sadece penis uyturulur ve bilinç etkilenmez. Öncesinde bir hazırlık yapmaya gerek yoktur. Lokal anestezide çocuk operasyon sırasında acı duymaz ama cerrahın dokunuşlarından korkup tepki gösterebilir. Bu yüzden korkan ve aşırı hareketli çocuklarda genel anestezi daha doğru bir alternatif olabilir.