Nasır Tedavisi

Published by: 0

Ciltte aşırı sürtünme ve basınca maruz kalmaya bağlı olarak gelişen dairesel sertlik ve kalınlaşmalara nasır adı verilir.İnsan vücudunda en fazla oluştuğu yerler ayak üstleri, ayak parmakları arası, ayak tabanları ve ellerde avuç içleridir.Ayaklarda oluşan nasırın en önemli sebebi kişinin ayak yapısına uygun ayakkabı seçmemesinden kaynaklanmaktadır.Ayrıca çok fazla yürümek, çorapsız ayakkabı giymek, el emeği isteyen bir işte çalışmak ve baskı oluşturan bir spor dalıyla uğraşmak da nasır oluşumuna neden olmaktadır.
Nasır oluşumu sürtünme ve basınç ortadan kalktığında gerileyebilen bir süreçtir.Ancak nasır oluştuktan sonra uygulanması gereken bir takım tedavi yöntemleri vardır.Burada uygulanabilecek doğal nasır tedavi yöntemleri üzerinde durulacaktır.
Nasır tedavi yöntemleri:
1)Ponza taşı:Nasır oluşumunun altında yatan sebep ölü deri birikimi olduğu için nasırlı bölgenin ılık suyla ıslatılarak yumuşatılması ve ponza taşıyla o bölgenin kaldırılması gerekir.
2)Mısır nişastası kullanmak:Ayak parmakları arasında oluşan terleme nasır ve mantar oluşumunu arttırır.Bu yüzden parmak araları ve ayak sırtına mısır nişastası döküldüğünde o bölgeyi kuru tutar.
3)Limon kullanmak:Nasırın üzerine bir dilim limon sürülür ve bu limon bir bandajla sabitlenerek gece boyu bekletilir.Birkaç gün bu şekilde uygulamaya devam edilmelidir.
 Yukarıda belirtilen yöntemler hem uygulama hem de malzemelere ulaşım açısından oldukça kolay ürünlerdir.Ayrıca bunların haricinde uygulanabilecek sarımsak, soğan,  meyan kökü, hindistan cevizi yağı, papatya çayı gibi farklı yöntemler de mevcuttur.