Nasıl Polis Olunur ?

Published by: 0

Toplumu korumayalı dayalı ve ciddi özveri gerektiren bir melek olan polislerden bahsedeceğiz . Yani nasıl polis olunur ve polis olmak için neler yapmak gereklidir elimizden geldiğince bunu anlatacağız. Ülkemizde polis olmak için 4 yol vardır.  Bunlar şu şekildedir.

  1. Lise Düzeyindeki Polis Kolejleri
  2. Polis Meslek Yüksek Okulları
  3. Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Akademisi
  4. Polis Meslek Eğitim Merkezleri

Polis Olmak

Eğer sizde polis olmak istiyorsanız bu 4 yoldan birini seçebilirsiniz. Ama biraz daha bilgi isteyenler için seçenekleri biraz daha açalım. Örneğin Lise düzeyindeki polis kolejleri  Ankara ve Bursa’da eğitim vermek üzere 2 tanedir. Polis kolejine başvuran adayların arasından Polis Kolejine Giriş sınavına katılmaya hak kazananların değerlendirmesi orta öğretim başarı puanına göre yapılır. 1 yıl ingilizce hazırlık okuyup koleji 4 yılda bitiren öğrenciler ise Polis Akademisi’ne sınavsız girmeye hak kazanırlar.

Polis Akademisi’den komiser yardımcısı rütbesiyle mezun olan kolejliler birinci sınıf emniyet müdürlüğüne  kadar yükselebilirler.3. seçenekte belirttiğimiz Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi ise amir yetiştiren bir akademidir.Akademiye 2006 yılında tam olarak 1145 aday başvuru yapmıştır.Son seçenek olan 4. Seçenekte yani Polis Meslek eğitim merkezlerinde başvuru yapanlar arasında  her bölümden mezun bulunmaktadır.Üstelik Açıköğretim mezunlarıda başvuru yapabilirler. Nasıl polis olunur sorusunu elimizden geldiğince cevaplamaya çalıştık. Ülkemizin en çok özveri gerektiren meslek dallarından biri olan polislik için gerçekten bir çok aşamadan geçmeniz gerekiyor. Boy ve kilo olarak istenilen özelliiklere sahip olmanızın yanısıra verilen eğitim için ise zor bir süreç sizi bekliyor. Kısaca kusursuz olmanız için a’dan z’ye iyi bir eğitim veriliyor. Daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler ilgili yerlerden gerekli deteyları öğrenebilirler.