Mutfak Perdesi Modelleri

Mutfak Perdesi Modelleri
Perde seçimi yaparken öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta alınacak perdenin evin hangi bölümünde kullanılacak olmasıdır. Evin her bölümü için farklı renk, desen, ebat ve kumaşa sahip olan perdeler tercih edilebilir. Salon perdeleri en görkemli olan perdelerdir. Salonlar evlerin en geniş olan bölümleri olduğundan ve misafirlerin ağırlandığı odalar olduğundan dolayı tercih edilen bütün mobilyalar, halılara ve perdelere özen gösterilir. Salonların tam tersine gösterişten uzak ve kullanışlı perdelerin yer aldığı bölüm ise mutfaktır. Mutfaklarda yer alan perdelerin en önemli özelliği kolay temizlenebiliyor olmasıdır.
Mutfakların ebatları veya şekilleri evlere göre farklılık gösterebilir. Bazı evlerdeki mutfaklarda sadece ufak bir cam yer alırken bazı evlerde ise balkon ve büyük ebatlarda olan camlar yer almaktadır. Özellikle tezgah önlerinde yer alan ufak camlar adına tercih edilebilecek en doğru perde modeli jaluzi perdelerdir. Jaluzi perdeler güneşliğe gerek duyulmayan gün ışığını kontrol eder ve mekanın dışarıdan görülmesine engel olur. Balkonlu mutfaklar için ise en doğru seçim tül perde modelleri veya stor perdeler olacaktır. Stor perdeler alan müsait ise rahatlıkla kullanılabilir. Ancak her koşulda her temizliği hem de uyumluluğu açısında en uygun mutfak perdesi modelleri tül perdelerdir.
Mutfak Perdesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Seçilecek olan perde gün ışığını mekana doğru bir şekilde yansıtmalıdır. Mutfakların aydınlık olması tercih edilir. Işığı en doğru şekilde mekana yansıtan perdelere örnek olarak tül perdeler verilebilir.
Mutfakta çok fazla yemek kokusu olduğundan dolayı perdenin kumaşı koku çekmeyen özellikte olmalıdır.
En çok kirlenen perdeler mutfaklarda yer alan perdelerdir. Bundan dolayı mutfak perdesinin kolay temizlenebiliyor olması önemlidir. Stor perdeler gibi mekanizmalı olan perdelerin kurulumu açısından zor temizlendiğinden dolayı tül perdeler ve jaluzi perdeler tercih edilmelidir.
Uzun perdeler mutfakta kullanım adına uygun değildir. Daha ferah bir görüntüye ve hijyenik bir alana sahip olabilmek için abartıdan uzak kısa olan perdeler kullanılmalıdır.
Eğer mutfağınız geniş ebatlarda ise ve pencerelerinizin bulunduğu alan geniş ise tercihinizi desenli zebra perdelerden yana yapabilir ve mutfağınızda da mükemmel bir dekorasyona imza atabilirsiniz. Ancak desenli olan perdeler küçük mutfakları olduğundan daha karanlık ve sıkıcı göstereceğinden dolayı asla kullanıma uygun değildir.
Daha çok salonlar için tercih edilen fon perdeler son zamanlarda bayanlar tarafından mutfaklarda da kullanılmaya başlanmıştır. Ancak fon perdelerin kullanımına uygun olan mutfaklar pencerelerin ocaktan uzak olduğu, oldukça geniş ebatlarda olan mutfaklardır.
Alüminyum jaluziler nemli bir bez kullanılarak rahatlıkla silinebildiğinden dolayı mutfak gibi sürekli koku ve nem olan bölümler adına oldukça uygundur.
Mutfağınız adına stor perde tercih etmek istiyorsanız kullanışlı olması açısından mutlaka kumaş dokusunun tül veya polyester olmasına dikkat etmelisiniz.
Zebra perdelerde güneşlik kullanılması zorunlu olmayan perdeler arasında yer aldığından ve özellikle baskılı olan modelleri çok fazla dikkat çekmeye başladığından dolayı mutfakta kullanım için tercih edilebilir. Ancak temizliği tül ve jaluzi perdelere oranla daha zor olduğundan dolayı tercih edilirken bu dezavantajı düşülmelidir.
Bayanların adeta özel alanları olan mutfaklarında hijyenik ve estetik bir görüntü oluşturabilmek için mutfakta yer alan bütün ürünlerin birbiri ile uyumlu olması önemlidir. Mutfağınızın ferah ve aydınlık görünmesini, huzur verici bir ortama dönüşmesini ve dekoratif bir mekan olarak algılanmasını istiyorsanız mutlaka perde seçimini doğru bir şekilde yapmalısınız. Birbirinden farklı renk ve desenlerde olan mutfak perdesi modellerini sayfamızda bulabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*