Mevsimsel Üst Solunum Yolu Hastalıkları İle İlgili Genel Bilgiler

Published by: 0

Havalar soğuk; ancak iklimler dengesiz. Temiz hava almak insanların en gerekli ihtiyaçlarından biri; ancak kış mevsiminde temiz hava almak için evlerinden çıkan kişilerin, oldukça dikkat etmeleri gerekiyor… Güneşli günlerde evlerinden çıkan kişiler, güneşin ısıtıcı etkisi ile, üzerlerindeki ceket, yelek gibi giysileri çıkartmakta; ve bu nedenle de güneşin dışında kalan bölgelerde üşütmektedirler. Ancak bu durumun farkına varamayan kişiler, yeniden güneşli yerlere giderek terlemekte; ve bu terin üzerlerinde kuruması sonucunda da üşütmektedirler.

Mevsimsel Hastalıkların Sebepleri

Grip ve nezle gibi hastalıklara yakalanmanın en temel nedenlerinden biri olan hava dengesizlikleri, her zaman bizim yarattığımız ortamlarda olmayabilir de. Gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkının yüksek olduğu bölgelerde, gecelerin çok soğuk, gündüzlerin ise çok sıcak olması, sizin hava değişimi nedeniyle üşütmenize sebebiyet verebilir. Sabahları yataktan kalktığınızda, bir anlık üşümeniz bile sizin için hastalık sebebi olabilir. Üşüttüğümüz zaman ise, genellikle üst solunum yollarımızdan darbe yeriz. Grip, nezle, bronşit, boğaz ağrıları gibi pek çok olumsuz duruma maruz kalabiliriz. Bunların tedavisinde ise, bazen ilaç; bazen de bitkisel tedavi yöntemlerine başvururuz. Peki doğru olan tedavi yöntemi nedir; en başarılı tedaviyi yaptığınızda bu size ne kadar sürede etki eder.

Tedavi Yöntemleri

Halk arasında genellikle karıştırılan tabirler olan grip ve nezle, tedavi yöntemi olarak da birbirine karıştırılan hastalıklar arasında yer almaktadır. Uzmanların belirttiklerine göre, tüm üst solunum yolu hastalıklarında, yeterli sıvı alımının yapılması gerekmektedir.Bolca su içilerek, tuzlu su ile de gargara yapılması sonucunda, grip, nezle gibi üst solunum yolu hastalıklarının olumsuz etkilerinden kurtulabilmeniz mümkündür.

Nezle, gribe göre daha çabuk atlatılabilen bir süreçtir. Bu süreçte, hemen doktora gitmeye gerek yoktur. Bol miktarda alınacak C vitamini ile kısa zamanda kurtulunabilecek bir hastalıktır. Grip ise, nezleye oranla çok daha büyük etkiler yaratmaktadır; ve kısa zamanda tedavi edilmesi gerekmektedir.

Üst solunum yolu hastalıklarının hemen hemen hepsinde, boğaz kuruluğu ve baş ağrısı; aynı zamanda da ateş sorunu yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda, bol su tüketilmesi ve tuzlu su ile gargara yapılması; hem ağrılarınızı azaltmakta, hem de boğaz kuruluğunuzu gidermektedir. Ateşin azalmasını da, tüm bu etkilerin yanında sayabiliriz.
Üst solunum yolu rahatsızlıklarından kurtulmanın en kolay yolu bol sıvı tüketmektir, antibiyotik ise, hem tavsiye edilmeyen bir tedavi şeklidir; hem de kullanımı, vücuttaki savunma mikroorganizması olarak çalışan hücreleri öldürdüğünden dolayı tavsiyue edilmemektedir.