Meme Küçültme Ameliyatı

Published by: 0

Göğüs Küçültme Ameliyatı 
Geçmişten bu yana büyük göğüsler  kadınlık sembolü sayılıp, fakat günümüzde büyük meme bir kusur olarak kabul edilir.Yetişkin dönemde süt bezinin boyutlarının vücut ölçülerine göre büyük ve sarkmış olması “makromastiya”, cinsel gelişim döneminde ise “giqantomastiya” denir. Süt bezin boyutları birçok nedenden büyüyebilir:

1. Genetik faktör;

2. Hormonal değişiklikler;

3. Kilo almak;

4. Gebelik ve süt vermek.

Büyük meme sadece estetik sorun değil. Öyle ki, süt bezin büyüklüğüne bağlı olarak kadında boyun ve sırt ağrıları, baş ağrılarına neden olur, aynı zamanda bel fıtığı oluşur. Kadınların çoğunluğunu  bu işleme mecbur eden işte bu kronik ağrılardır. Büyük süt bezleri olan kadınlar temizlik sorunları ile, meme altında dermatitlerle, kötü kokuyla, mantar enfeksiyonları ile sık sık karşılaşmaktadır. Nadir olarak, sinirleri sıkma nedeniyle elin 4 ve 5. parmaklarında ağrı ve uyuşma olabilir. Nefes almada güçlük çekebilirler. Ayrıca büyük süt bezleri kadının çalışma yeteneğini de kısıtlar, kıyafet seçiminde zorluk yaratıyor, kadının kendini beğenmesinde psikolojik ve sosyal sorunlar oluşturuyor. Öyle ki, göğüsleri ilaç veya hormon tedavisi ile küçültmek mümkün değil, tek tedavi yolu cerrahi müdahaledir. Bu nedenle, meme küçültme ameliyatı son yıllarda artmıştır. Süt vaazını küçültmek amacı ile yapılan ameliyat memeye doğal görüntü verir, yukarıda saydığımız sorunları ortadan kaldırır, kadınlara bir takım kolaylıklar sağlıyor.
Göğüsleri küçültme operasyonu dünyada en çok işlem gören plastik cerrahi ameliyatlardandır. Göğüsleri küçültme işlemi büyük olan göğüslerin hanımların beden ölçülerine göre yeniden şekillendirilmesidir.

Kimlere meme küçültme ameliyatı yapılır:

1. Meme vücut ölçülerine göre büyükse;

2. Meme başı aşağı sarkmışsa

 1. Göğüslerin asimetrisi varsa (biri diğerinden ölçü olarak farklıysa);4. Meme ağırlığına bağlı boyun ve sırt ağrıları olursa;

  5. Meme altı dermatitler mevcutsa;

  6. Memenin büyüklüğü öz güveni azaltıyorsa;

  7. Memenin büyüklüğü aktif yaşamı zor kılıyorsa.

  Göğüsleri küçültme operasyonu için en iyi zaman memenin gelişiminin tamamlandığı zaman kabul edilir. Fakat genç bayanlarda memenin büyüklüğü psikolojik sorunlar yaratıyorsa, bu işlem erken yaşlarda da icra edilebilir. Aynı zamanda, 60-70 yaş arası bayanlar gecikmiş olsa da, büyük memelerle sorun yaşıyorlarsa rahatlıkla ameliyat edilebilir. Tüm meme küçültme ameliyatlarının% 12.5 lik kısmı yetişkinlik döneminde yapılır.
  Göğüs küçültme işleminden önce incelenmelidir:
  1. memedeki büyümenin hormonal probleme bağlı olup olmaması;

  2. memedeki büyümenin devam edip etmemesi;

  3. memede meydana gelen ağrılı veya ağrısız üremenin olup olmaması;

  4. Memede geçirilmiş enfeksiyon veya cerrahi müdahalenin olup olmaması.

  Göğüsleri küçültme ameliyatı genel anestezi ile yapılır.Operasyon yaklaşık 3 saat sürer.Ameliyattan sonra hastanede kalma süresi bir gündür. Ameliyattan sonraki dönem genellikle rahat geçer. Ağrı minimal olur. Bir haftanın tamamında pansumanlar çıkarılır. Bir hafta sonra iş başlamak  mümkün olur. Meme korsesinin ise 1 ay takılması önemlidir.

  Ameliyat izleri:
  Ameliyattan sonra izlerin kalma derecesi memenin büyüklüğüne, kullanılan ameliyat tekniğine ve hastanın derisinin iz bırakma özelliğine bağlıdır.

  Sonuç:
  Meme küçültme ameliyatının sonucu hemen görünür. Zamanla cerrahi müdahale şişlikleri azalacak, yara izleri ise daha az belli olacak.

  Meme küçültme ve kanser:
  Yapılan çok sayıda araştırmalar, meme küçültme ameliyatı kanser oluşturmaz, aksine işlem sırasında meme dokusunun miktarı azaldığı için kanserin oluşma olasılığı da azalmış olur.

  Not: Estetik meme küçültme ameliyatı genellikle kalıcı sonuç veren bir işlemdir.Kadının ve eşinin ruh sağlığını düzelten, onları yaşama daha da bağlayan, kadının giyim tarzını rahatlatan ve ona güven veren bir müdahaledir.