Mekanizmalı Perde Sektörü ve Türkiye

Ülkemiz, büyümekte olan ülkeler sınıfında bulunmakta iken bu görüntü şık mekanizmalı perde çeşitleriin tercih edilmesinde de paralel olarak yansımaktadır. Misal vermek gerekirse İngiltere’de mekanizmalı perde çeşitleri, hemen her mekanda artık standart dekorasyon tercihi olarak benimsenir ve çok çeşitli uygulama alternatifleri ile hayli büyük bir sektörde yerini almışken, ülkemizde halen bilhassa evler için Yüzde onların bile çok altında bir taleple nerdeyse lüx olarak görülmektedir. Bu çeşit bir yönelim sosyoekonomik temelli olmakla birlikte, bilgi eksikliğinden de kaynaklanır. Zira bir mekanizmalı perde çözümü her durumda ilkel ve kullanışsız, eskimiş tercihlere yeğ olabilir ve sanılanınaksine ekonomik de bir seçimdir.

90lı senelerde ülkemizde bilinen mekanizmalı perde sistemleri temsilcisi jaluzi perde çeşitleri idi. Bugun jaluzi perde çeşitleri bu tanınmışliklerini, gelişen ve yerleşen diğer sistemlerle birlikte yitirmeye koyulmuştur. Öyle ki günümüz itibari ile stor perde modelleriler Ülkemiz genelinde artık en fazla tercih edilen çözümlerdir. Stor perdenin bu konuma ulaşmasında, ülkemiz ile ilgili değişkenlerin (ekonomik yapı) etkili olduğu yadsınamaz, zira stor perde modelleri oldukça etkili bir çözüm olarak estetik ve tabi ekonomik bir çözümdür.

Ülkemiz de mekanizmalı perde sektörü gelişim ve ilerleme yönünde. Birçok üretici ve dağıtımcının piyasada giderek fazla rol alarak ürünün basitçe ulaşılabilir kılınması ve bilinçli tüketicinin şık sistemlere ulaşma ihtiyacı bu tür bir gelişimi tetikleyen etkenler olarak öne çıkmakta. Araştıran ve aradığını bulmakta özen gösteren tüketiciler, diyelim güneş önlemede en etkili çözümler olarak güneş kırıcı perde çeşitlerie ya da karartma stor perde modellerilere erişebilirler ve tercihlerini bu yönde kullanabilirler. Yine evi için kullandığı tül perdenin ne kadar yetersiz bir çözüm olduğunu gören ve daha iyiyi isteklayan sıradan son kullanıcılar, örnek olarak bir dikey perde seçimi ile Bir evin ı çok daha yaşanabilir hale getirebilirler. Mekanizmalı sistemler, kullanımı kolaylık, efektiflik açılarının yanında -hatta kimi durumlarda ötesinde- oldukça estetik çözümlerdir. Bu biçimde bir dekoratif görünüm seçimi ülkemizde bilhassa villalarda, otellerde, kafeteryalarda ve aslında diğer çoğu yerlerde yerleşmeye başlamış durumda. Bu tür kullanıcılarımızın ürünlerimiz ile ilgili sahip olduğu bilgi düzeyi şaşırtacak düzeyde. Burdan daha genel bir menfaatima ilerlemek de münkün olabilir. Ülkemiz de ulaşabildiği dar kesimde perde sistemleri aslında hayli iyi bilinmekte ve evler işyerleri gibi hemen her yerlerde uygulanmaktadır. Ancak çoğunluk için hayli aksi bir görünüm ve tabiri makulsa uçurum mevcuttur.

Sitemizdeki ürünler ile ilgili ayrıntılı bilgilerle, ülkemizin en önemli mekanizmalı perde sistemleri kaynaklarından biri olma hedefimizin ardında böyle koşulların etkisi vardır.

Türkiyede mekanizmalı perde sistemleri sektörü yüksek ivmeli olarak yaygınlaşmaya devam edecektir. Bu yönde http://www.perdemodelleri.gen.tr/ olarak  Perde olarak etkin ve anlamlı bir rol oynamaya çalışıyoruz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*