Mekanizmalı Perde Çeşitleri

Her alanda olduğu gibi perde sektöründe de teknolojinin ilerlemesine bağlı olarak birçok gelişim ve ilerleme meydana gelmiştir. Eskiden daha çok tül perdeler ve tül perdelerin tamamlayıcısı olarak kadife fonlar tercih edilirken günümüzden var olan birçok farklı seçenekten dolayı tercihler değişmiştir. Kullanım kolaylığı ve uygun fiyat seçeneğinden dolayı tül perdeler günümüzde de birçok bayan tarafından kullanılır. Ancak modern tasarıma sahip olan ve evlerde modern yapıda bir dekorasyon oluşturulmasını sağlayan stor ve zebra gibi mekanizmalı perdeler son zamanların gözde ürünleri haline gelmiştir.

İlk tanıştığımız mekanizma özelliklerini taşıyan perdeler jaluzi perdelerdir. Evlerin dışında daha çok ofisler için kullanılan jaluzi perdeler yan tarafında yer alan aparat yardımıyla açılıp kapanabilir. Alüminyum veya ahşap malzeme kullanılarak tasarlanan jaluzilerin temizliği oldukça kolaydır. Nemli bir bez yardımıyla perde üzerinde biriken kir zahmetsiz bir şekilde temizlenebilir. Jaluziler evlerdeki ufak çaplı mutfak camları için de tercih edilebilir. Son zamanlarda hemen hemen her evde bulunan, çok fazla tercih edilen, bütün odalar için uygun yapıda olan ve adeta var olan seçenekleri ile bayanların gözdesi haline gelen mekanizmalı perdeler ise stor ve zebra perdelerdir. Her geçen gün farklı bir tasarımı piyasaya çıkan perde modellerinin fiyatları da eskiye oranla daha uygun olmaya başlamıştır. Özellikle farklı kumaş ve kullanım özelliklerine sahip olan stor perdeler, mekanizmalı perdeler arasında ilk sırada yer alır. Stor ve zebra perde de kullanılan mekanizma mantığı birbiri ile aynıdır. Alüminyum bir boru üzerine, sert kumaş dokusunda olan kumaşın rulo şeklinde sarılması ile oluşturulur. Yaylı veya zincirli sistem yardımıyla perde kontrol edilebilir. Ayrıca motorlu olan mekanizmalarda perde uzaktan kumanda yöntemiyle rahatça açılıp, kapanabilir.

Mekanizmalı Perdelerin Çalışma Sistemleri

Zebra veya stor perdelerin tasarım aşamasında farklı mekanizma türleri kullanılabilir.  Örneğin; daha yaygın olarak kullanılan zincirli mekanizmada perdenin yan tarafında yer alan zincir yardımıyla perde açılıp kapanabilir. Bir diğer sistem olan yaylı sistemde ise perdenin orta kısmında yer alan aparat çekilir ve bırakılır böylelikle perde kontrolü yapılır. Diğerlerinden farklı olarak Motorlu olan sistem daha çok işyerlerinde tercih edilir. Perde uzaktan kumanda sistemi ile açılıp, kapatılabilir.

Mekanizmalı Perdelerin Montajı

Tül perdeler alınan standart bir ölçü sonrasında mekana uygun olarak dikilebilir ve korniş olan her yere takılabilir.  Ancak mekanizmalı olan perdelerde montajın önemi büyüktür. Yanlış alınan bir ölçü perdenin israf olmasına neden olabilir.

Mekanizmalı perdelerin montajı birbirinden farklı şekillerde gerçekleştirilebilir. Örneğin;  stor perde direk tavana uygulanabileceği gibi, duvara, kornişe veya camın iç kısmına da uygulanabilir. Zebra veya stor gibi mekanizmalı olan perdelerin montajı asla hata kabul etmez bundan dolayı, montaj öncesi gerekli ölçüler doğru ve hatasız bir şekilde yapılmalı sonrasında perdenin montajı gerçekleştirilmelidir.

Mekanizmalı Perdelerin Temizliği

Tül perdelerde herhangi bir aparat ve mekanizma olmadığından dolayı çıkarılıp rahatça yıkanabilir ve tekrar yerine takılabilir. Ancak mekanizmalı olan perdelerde perdeyi yerinden çıkarabilmek tül perdelerde olduğu kadar basit ve kolay değildir. Bundan dolayı stor perdelerin veya zebra perdelerin tasarım aşamasında kullanılan kumaşlar kolay kir tutmaz özelliğe sahiptir. Perdelerin üzerinde çok fazla kir birikmeden, bir süpürge yardımıyla tozlar yavaş bir şekilde çekilebilir veya nemli bir bez yardımıyla silinebilir. Tüm bunların dışında perdeler kuru temizleme yöntemiyle temizlenebilmektedir. Perdenin yapılan montajı ileride temizliğini de etkileyeceğinden dolayı, mutlaka doğru montaj yöntemi tercih edilmelidir.

Mekanizmalı perde modelleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için sayfamızda yer alan perde görsellerini inceleyebilirsiniz.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*