Maşa Nasıl Yapılır? İşte Püf Noktalar

Published by: 0

Maşa Nasıl Yapılır?

Saçların yapılı olması birçok kadın için oldukça önemlidir. Bu nedenle evde saçların yapılması için en önemli alet saç maşası olur. Bu aletlerle saçlara birçok model verilebilir. Bukleli saçlar veya dalgalı saçlar yapmak saç maşasıyla çok kolaydır. Örneğin kalın saç maşası sayesinde çok farklı saç tarzlarına sahip olabilirsiniz. Maşa Nasıl Yapılır?

Düz saça maşa nasıl yapılır? Saçlar için saç maşası kullanımından önce mutlaka saçları yüksek ısıdan korumak gerekir. Bunun için ısıya karşı sprey kullanmak ve saçların taranması etkili olacaktır. Ancak, mutlaka saçların kuruması beklenmelidir. Maşa yapmaya enseden başlanması gerektiği için saçların enseden toplanması gerekiyor. Sonrasında ise bir tutam saçı önceden ısıttığınız maşaya, arkaya doğru sarın. Maşa ile dalgalı saçlar yapmak için belirlediğiniz modele göre diğer tutamlara geçebilirsiniz. Burada önemli olan maşayı asla deriye değdirmemektir. Maşaya sarılı saçın 20 saniyeden fazla kalmaması saçları korumak için yeterli olacaktır. Evde saç maşası yapmak görüldüğü üzere oldukça kolaydır.

SAÇ MAŞASIYLA SU DALGASI NASIL YAPILIR

Su dalgası maşası ile saçlara su dalgası modeli verilebilir. Bu modelin isminin su dalgası olmasının nedeni saçın dalga dalga görünmesi ve doğal bir yapıda olmasıdır. İşte bu nedenle su dalgası saçlar için özel tip saç maşası kullanılmalıdır. Maşa kullanımından sonra saçlara köpük sıkılması daha güzel bir görünüm yaratır.

SAÇ MAŞASI MODELLERİ

Saç maşası ile saç modelleri yapmak için kuaförler ilk tercih olsa da, aslında evde kolaylıkla saç dalgası yapabilirsiniz. Evde saç maşası nasıl kullanılır?

  • Maşa ile dalgalar yapabilmek için öncelikle saçınızın düz olması gereklidir. Saçlarınız düz değilse mutlaka öncesinden fön çekmelisiniz.
  • Saçlarınız düzleştikten sonra yumuşak bir sprey uygulamak iyi olacaktır. Burada önemli olan saçın daha sonrasında mutlaka kurutulmasıdır. Çünkü saçlar nemli kalırsa, üzerine sıcak geldiğinde kötü bir sonuç yaratacaktır.
  • Eğer saçlarınız için iri dalgalar yaratmak istiyorsanız, orta boy bir maşa kullanabilirsiniz. Unutmayın maşanızın boyu dalgaların iriliğini belirleyen en önemli etkendir.
  • Saçlardaki dalgalar aynı kalınlıklarda olmalıdır. Örneğin bir yerden 3 parmak kalınlığında saç aldıysanız, diğerlerini de yine aynı ölçüde kullanmalısınız.
  • Saçlarınızı maşaya sararken maşayı ters tutup saçın kökünden başlamanız saçın gür görünmesini arttırır.
  • Maşa kullanma esnasına bayanların en fazla  hata yaptıkları  düştükleri nokta, saç üzerinde maşanın ne kadar süre beklemesi gerektiğidir. Bu süreç on ile yirmi saniyelik süreler arasında değişkenlik gösterebilir. Kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu değişme durumu saçınızın özelliği ile alakalı bir durumdur. Bu yüzden birkaç deneme sonrasında maşanın saçınızın üzerinde ne kadar beklemesi gerektiğini de belirlemiş olacaksınız.
  • Bir de unutmamak gerekir ki maşa yapma esnasında uç kısımlarını serbest bırakmanızda yarar vardır. Zira uçların zarar görmemesi açısından oldukça önemlidir.

Maşa işleminin bitmesinin ardından saçınızın tamamını ön kısma atarak bir fırça vasıtasıyla yavaşça tarayınız. Sonrasında saç dalgaları için istediğiniz kadar açabilirsiniz.