Lösemi Kanseri Nedir?

Published by: 0

Kan kanseri, ilik kanseri ya da lösemi çocuklarda en sık görülen kanser türüdür. Kemik iliğinde, dolaşan kanımızda hücreyi yapan 3 ana hücreler mevcuttur. Bunlar alyuvar, akyuvar ve trombosittir. Zamanla bu hücreler olgunlaşır, normal süreç bunu gerektirir. Lösemide bu ana hücreler olgunlaşmak yerine kendini yeniler. Bütün iliği kaplar, daha sonra dolaşımda olan kana karışır ve tüm vücuda yayılır. Çocuklarda meydana gelen kanserlerin %40’ını oluşturur. Teşhis aşamasında, tam kan sayımı ve periferik yayma tekniği uygulanır. Tam kan sayımındaökosit yüksekliği, trombosit düşüklüğü, alyuvar düşüklüğü işaretlerdir. Periferik yayma tekniğinde ise normal hücreler yerine ana hücrelere rastlanılabilir. Bunların olması kesin tanı değildir, başka hastalıkların belirtileri ile aynı olma ihtimali mevcuttur. 2. Aşamada ise kemik iliği bir iğne ile alınarak incelemesi yapılır. Bu incelemeler sonrası lösemi teşhisi konulur ya da konulmaz.

 

Peki lösemi belirtileri nelerdir?

 

Hafif solukluk, iştahsızlık, halsizlik, ateş, vücutta morluklar, lenf bezlerinin, boyundaki bezelerin, karaciğerin ve dalağın büyümesi belirtilerdir. Soğuk algınlığı belirtisi gibi gözükebilir. Mutlaka bu gibi durumlarda hasta, bir uzman tarafından muayene edilmelidir.

 

Lösemi Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Bu hastalıkta da asla %100 tedavi olabildiğini söylemek mümkün değildir. Lösemide öncelikli olarak 6 ay kadar kemoterapi öngörülür. Sonrasında kök hücre ya da ilik nakli yapılır. Yalnız kemoterapi ile tedavi oranı AML grubu hastaların %40’ı için geçerli olabilir. Bu nedenle önce kemoterapi sonrasında kök hücre ya da ilik nakli daha faydalı olacaktır. Nakil için uygun doku bulunmalıdır. Uygun ilik bulunabilmesi de oldukça zordur. Kardeşler arasında dahi bunun uyumluluk oranı %25’tir. Aile bireyleri arasına uygun dokuyu bulma ihtimali yabancılara oranla daha yüksektir. Yine uygun olmaması ihtimali nedeniyle kemik iliği bankaları mevcuttur.