Liposaksiya (Yağ Savurma İşlemi)

Published by: 0

Rejim ve spor yapmanıza rağmen, halen vücudunuzun bazı yerlerinde bölgesel yağ birikimi varsa, bölgesel yağlanmanın önüne geçmek için başka bir yol denemek gerekir. Giydiğiniz kıyafetlerin üstünüzde güzel durmasını istiyorsanız, o zaman liposaksiya sizin daha güzel görünmenizi ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Liposaksiya “lipos; yağ” ve “emme, savurmak” kelimelerinin birleşiminden oluşarak vakumla yağ savurmak, anlamına geliyor. Liposaksiya işlemi, bölgesel yağ birikimlerini o bölgeden uzaklaştıran cerrahi müdahaledir. Bu müdahalenin amacı, vücudu şekillendirmek, ama kilo vermek için bir yol değildir.  Özellikle de, obezitenin (yağlanmanın) tedavisi değildir. Bedeninizin gizli yerlerinde açılan küçük giriş deliklerinden savurma gücüne sahip ince uzun borularla istemediğiniz bölgelerde yağ dokuları parçalanıp vakum oluşturularak uzaklaştırılır. Sonuçta bölgesel obezite olan bölgeler yeniden şekillendirilerek daha düzgün vücut hatlarına sahip olacaksınız.

Yağ savurma işlemi için kimler uygundur?
Vücudunuz bir bütün olarak incelendiğinde, yağlanmış bölgeleri varsa, bu bölgedeki yağlar diyet ve spor ile giderilemediği takdirde yağ savurma yöntemine başvurabilirsiniz. Yağlanmış bölgedeki derinin esnekliği iyiyse ve deride büzüşmeler yoksa, ayrıca kilolar vücut ağırlığının çok üstünde değilse bu yöntem rahatlıkla uygulanabilir. Hem erkek hem de bayanlara uygulanabilen bu cerrahi yöntem, baldırda, kolda, göğüslerde( hm erkekte hem de kadında) kalçalarda ve sırtta oluşan yağlanmaları savurmak için uygulanabilen pratik bir yöntemdir.

Genel olarak, vücuttaki yağ hücrelerinin sayısı 18 yaşından sonra sabit kalır. Böylece yaşı ilerlemiş insanlarda yağ hücrelerinin sayısının artması onların hoşnut kalabileceği bir durum olmamakla beraber rahatsızlık uyandıracak bir durumdur. Yağ dokusu, yağ çıkarma işlemi ile savrulup çıkarıldığında söz konusu yağlardan kurtulmuş olursunuz.
Yağ çıkarma işleminin amacı vücut hatlarını güzelleştirmek ve ideal seviyeye ulaştırmaktır. Sonucu görmek için en az 6 ay beklemek gerekir. Ona göre de ameliyattan önceki ve sonraki kıyaslamalar 6 ayın tamamında yapılmalıdır.

Yağ savurma işlemi sırasında katı yağlar çıkartmak için kullanılan ince boruların giriş delikleri zamanla solar, hatta çoğu zaman görünmez olurlar. Yağ çıkarma işleminin sonucu genellikle kalıcıdır, ama hamilelik ve düzgün olmayan yaşam tarzı bu durumu olumsuz etkiliyor.

Danışmanlık:
Operasyon öncesi danışmanlık çok önemlidir. Danışmanlık sırasında vücudunuz ile ilgili rahatsızlıkların, hepsini dile getirmelisiniz. Yalnız böyle olursa, cerrahınız sizin ne istediğinizi doğru değerlendirir ve bunun cerrahi müdahale ile mümkün olup olmayacağını söyleyebilir. Danışmanlık sırasında cildinizin esnekliği, yani kalitesi ölçülür. Eğer yakın zamanda hamilelik veya kilo değişimi planlıyorsanız, bu konuda mutlaka cerrahınız bilgi vermelisiniz. Ek hastalıklarınız ve kullandığınız ilaçlar hakkında da bilgi vermeniz şarttır.

Bilgi:
Yağ çıkarma işlemi hastanın tam yattığı genel anestezi ile yapılır. Ameliyat ortalama 1-2 saat sürer. İşlem alanına destek amacıyla, size korse takılacak. Bu korsenin 1 ay takılması tavsiye edilir. Ameliyattan sonra ağrılarınızı dindirmek için size ağrı kesici ilaçlar vurulacak. Operasyondan kısa süre sonra yemek yemeye başlayabilirsiniz. Çoğu zaman ameliyat günü veya ertesi gün eve gitmeye izin verilecek. Ameliyattan sonra birkaç gün hassas olabilirsiniz. Ağrılarınız, ağır spor hareketlerinden sonra olan ağrılara benziyor. Ameliyattan 2-3 gün sonra duş alabilirsiniz. Ameliyattan sonra 1 ay süreyle ağır spor yapmak, sauna, hamamına gitmek olmaz. Bu bir ay içinde yağ savurma bölgelerinde cildiniz güzel otursun diye korse takmanız şarttır. İlk önce vücudunuzda morarmalar ve şişlikler olacaktır. Morarma bölgeleri korsenin altında olacağı için sizi rahatsız etmeyecek. Şişliklerin ise% 70’i bir ayda, kalan% 30 ise 6 ayda geçiyor.

NOT: Ameliyattan sonra özelliklede, ilk hafta kiloda azalma beklenmemelidir. Vücutta bulunan şişlikler ve damardan verilen sıvıları hesaba katarak ameliyattan önceki gibi, hatta ondan daha fazla da olabilir. Çekilen yağın miktarından bağımsız olarak 5- 10 güne rahatlıkla işinize gidebilirsiniz. Yağ savurma işlemi yapılan bölgelerin daha ideal şekil alması için 1 aya kadar masaja gitmemeniz tavsiye edilir.