Limonlu Suyun Faydaları Nelerdir?

Published by: 0

Suya Limon Atmanın Faydaları

Limonlu su içmenin faydaları saymakla bitmez. Öncelikle limon çok büyük bir C vitamin kaynağıdır. Bunun dışında limonun asidik özelliği mide ve vücut için  önemli işler yapar. Güne başlarken bir bardak ılık su içerisine yarım limon sıkılarak içilmesi vücudu güne hazırlamak adına önemlidir. İşte size limonlu su içmek ile elde edebilecekleriniz ve Limonlu Suyun Faydaları;

  • Limonlu su bağışık sistemini güçlendirir. Limonun içeriğindeki C vitamin sayesinde günlük C vitamin ihtiyacını karşılayabileceğimiz gibi, bu C vitamin aynı zamanda demir emilimine de yardımcı olur. Yapılan araştırmalar demir ve C vitamininin strese de iyi geldiğini gösteriyor. Bu nedenle limonlu su içmenin stresi gidermede de yeri vardır.
  • Limonlu su sindirime yardımcı olur. Aynı mide öz suyu gibi asidik yapıda olan limonlu su, bu sayede bağırsak sistemine yardımcı olur ve mideyi rahatlatır. Limonlu su sindirim için iyi bir temizleyicidir. Hazımsızlığı giderir. Limonlu su PH düzenleyicisi olarak görev alır. Mide için iyi bir nötrleyicidir. Midede biriken fazla asidin giderilmesini sağlar.
  • Limonlu su çok iyi bir antioksidandır. Cildin yaşlanmasını önler ve hücrelere yenilenme mesajı gönderir. Antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını sağlar.
  • Limonlu su sayesinde artık taze bir nefese kavuşabilirsiniz. Dezenfektan özellikleri dolayısıyla ağızda koku yaratabilecek zararlı maddeleri yok eder ve böylece temiz ve ferah bir nefes elde edersiniz.
  • Limonlu suyun hep C vitamin yönünden zengin olmasından bahsedilir ama birçok kişi limonda yer alan potasyumdan bahsetmez. Limonun içeriğindeki potasyum sinir sistemi için çok yararlıdır. Potasyum aynı zamanda sinirlerin yatışması için de birebirdir.
  • Vücutta birçok işe yarayan ve dezenfektan olan limonlu suyun karaciğere faydasının olmaması düşünülemezdi. Limonlu su öd sıvısının oluşmasını teşvik ederek yağların daha kolay sindirilmesini sağlar. Öd sıvısının fazla salgılanmasını da önler ve böylece ortamın fazlaca asitli olmamasını sağlar.
  • Eğer fazlaca kahve tüketen biriyseniz, limonlu su içerek kafein alımını azaltabilirsiniz. Sabahları uyku acıcı ve zinde tutucu olarak içilen kahvenin yerine limonlu su içilmesi aynı görevi görecektir. Bu sayede hem sağlıklı olursunuz hem de kahve miktarını azaltmış olursunuz.

LİMONLU SU ZAYIFLATIR MI?

Sabahları ve akşam yatmadan önce içilen limonlu su yağ yakılmasını sağlar. Yani siz hiçbir şey yapmasanız dahi limonlu su içerek yağ yakabilirsiniz. Ayrıca, limonlu su tokluk hissi yaratır. Pektin adı verilen içeriğindeki bir madde liftir. Lifli yemek yemek de acıkma hissinin gecikmesini sağlar.

Limonlu su idrar oluşumunu sağlar ve bu sayede vücuttaki fazla suyun ve toksinlerin atılmasına neden olur. Bu da kilo yaratan fazla maddelerin vücuttan uzaklaştırılması demektir.

Sonuç olarak, limonlu su içmenin vücut için oldukça önemli olduğunu unutmayın. Bir bardak limonlu suda yalnızca 20 kalori vardır. Ayrıca kalsiyum, potasyum, lif ve C vitaminince de zengindir. Son bir not olarak, limonlu suyunuzu asla dışarıdan satın alacağınız konsantre limon suları ile hazırlamayın. Mutlaka taze limonla yapın.