Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir?

Published by: 0

İçinde bulunduğumuz yüzyılda her şey çok hızlı akıyor farkında mısınız? Bu hızlı ve stresli yaşam tarzı ise bir takım yeni hastalıklar çıkarttı. Bu hastalıklardan bir tanesi de kronik yorgunluk sendromu oldu. Peki, bu yorgunluk sendromu nedir? Herhangi bir başka hastalığın belirtisi ya da sonucu olmaksızın, sebebi bilinmeyen ve 6 aydan uzun süren yorgunluk, kas ve baş ağrısı hastalığına kronik yorgunluk sendromu denir. Bu sendromun sebebi kesin olarak bilinmemekle beraber, bu sendroma sebep olan şeyin; stres, kaygı, bağışıklık sisteminin güçsüzlüğü gibi çeşitli faktörlerin neden olduğu tahmin edilmektedir.

Kronik yorgunluk sendromunun belirtileri nelerdir?

  • Üç aydan altı aya kadar geçmeyen yorgunluk hissi yaratır,
  • Grip olmamanıza rağmen gripmiş gibi sizi yatağa bağlar,
  • Sürekli baş ve kas ağrıları çektirir,
  • Baş ağrısına bağlı dikkat bozukluğu ve unutkanlık yapabilir,
  • Işık, ses, gürültü gibi uyaranlara karşı aşırı tepki verdirir,
  • Çabuk yorulma ve uyku sonrası yataktan kalkamama durumları yaşanabilir.

Bu ve buna benzer şikâyetlerle doktora başvuran ve hiçbir hastalık teşhisi koyulamayan bir çok kişinin, sonradan kronik yorgunluk sendromuna yakalandığı kaydedilmiştir.

Kronik yorgunluk sendromunun tedavisi nasıl yapılır?

Uzun süreli ve nedensiz yorgunluk hissettiğini söyleyen hastalara, klasik sağlık taraması yapılır ve yorgunluğa sebep olacak başka bir hastalık teşhis edilemezse kronik yorgunluk sendromu tanısı konur. Bu aşamadan sonra kişinin yaşam kalitesini arttıracak bir takım tavsiyeler verilir, önlemler alınır, vitamin takviyesi yapılır ve işin psikolojik boyutu araştırılır. Kişiye verilecek tavsiyeler arasında; Uyku düzeni sağlama, düzenli ve sağlıklı beslenme, egzersiz yapma gibi yaşam kalitesini arttıracak şeyler vardır. Ayrıca eklem ve ağrıları için bir takım ilaçlar verilebilir. İşin psikolojik yönü var ise depresif ilaçlarla tedavi denenebilir. Ayrıca Uzakdoğulu uzmanlar; nefes kontrol teknikleriyle ve masaj terapileriyle, kronik yorgunluk sendromunu tedavi ettiklerini kaydetmişlerdir.