Kolay Bronzlaşmak İçin Neler Yapmalıyız?

Published by: 0

Yazın geldiği şu günlerde birçoğumuz tatil planlarını yaptık. Sahile inip bol bol denize girmek ve güneşin tadını çıkartmak istiyoruz. Ve tabi homojen bir şekilde bronzlaşmayı arzu ediyoruz. Cilt tipimize göre bronzlaşmak bazen uzun sürebiliyor. Peki, kolay yoldan sağlıklı ve hızlı bir şekilde nasıl bronzlaşırız? Bu sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Beta karoten nedir, nasıl kullanılır?

Kolay bir şekilde bronzlaşmak için hem doğal yollara başvurabiliriz, hem de teknolojik ürünlerden faydalanabiliriz. Bu ürünlerin ortak noktası beta karoten içermesidir. Beta karoten derimizdeki pigment hücrelerini tetikleyerek cildin bronzlaşmasını sağlar.

Beta karoten doğal haliyle birçok meyve ve sebzede bulunmaktadır. Özellikle turuncu renkteki meyve sebzelerde bol miktarda yer alır. Örneğin; portakal, mandalina, greyfurt, havuç, malta eriği, kayısı, domates, şeftali… Bu sebze meyvelerin tüketilmesi doğal yoldan bronzlaşmada bizlere yardımcı olacaktır.

Beta karoten eczanelerde kapsül olarak da satılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken konu beta karoten alımına, tatile çıkmadan 4 gün önce başlanması gerektiğidir. Çünkü bronzlaşmamızı sağlayacak pigmentlerin beta karoten tarafından önceden uyarılmış olması, güneşe çıktığımızda hemen bronzlaşmamızı sağlayacaktır.

Bronzlaşmamızı sağlayan pigmentlerdir. Son baharda sararan ilkbaharda yeşeren yaprakları düşünün. Bu yapraklara rengini veren gene pigmentlerdir. Bu pigmentlerin beta karoten tarafından uyarılması ve sizin güneşe çıkmanızla beraber bronzlaşma hızlı bir şekilde gerçekleşecektir.

Hangi saatlerde güneşlenmeliyiz, bronzlaşırken nelere dikkat etmeliyiz?

Tatilimizin ilk günlerinde dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Güneşin en yakıcı olduğu 12:00 ile 16:00 saatleri arasında uzun süreli güneşlenmemeliyiz. Çünkü bu zaman aralığında güneş ışınları dik açıyla gelir ve cilt yanıklarına sebep olur.

Gene tatilimizin ilk günlerinde cildimiz güneşe alışana dek yüksek faktörlü koruyucu spreyler kullanmaya özen göstermeliyiz.

Tuzlu sudan çıktıktan sonra mutlaka ılık ve temiz suyla duş almalıyız. Duştan sonra mutlaka kurulanmalıyız. Aksi takdirde cildimizde kalan su damlacıkları güneşten gelen ışınlara büyüteç etkisi yaparak noktalar halinde cilt lekelerine sebebiyet verebilir.

Kolay bronzlaşmak için hangi bitkisel yağları kullanabiliriz?

Geçmişten bu yana kolay bronzlaşmak için bitkisel yağlara başvurmaktayız. Bu yağların ortak noktası içeriğinde beta karoten barındırmasıdır. Beta karoten maddesi; kakao yağı, susam yağı, havuç yağı gibi yağlarda bulunur ve cildimizin bronzlaşmasına katkı sağlarlar. Zeytinyağı ise cildi yumuşatır, güneş ışınlarının açısını kırar ve güneşten daha sağlıklı bir şekilde faydalanmamıza yardımcı olur.

Bitkisel yağların kullanımına tatilimizin 3. Gününden sonra başlamamız uygun olacaktır. Tatilimizin ilk günlerinde daha çok güneşten koruyu ürünler tercih etmeliyiz. Bunun sebebi; bronzlaşmamızı sağlayacak pigmentler zarar görmesin, cilt yanıkları oluşmasın. Cildimiz 3 gün içinde güneşe alışacaktır ve bu daha sonra bitkisel yağların kullanımına geçilerek kolay ve sağlıklı bir şekilde bronzlaşmaya başlayabiliriz.