Kocaeli Gezilecek Yerler

Published by: 0

Kocaeli Gezi Rehberi

Kocaeli Rehberi

Sanayi bölgelerimizden biridir Kocaeli, oysa kocaeli’nin toprakları çok bereketlidir. Roma’lılar burada yaşamışlardı. İstanbul fehtedildikten sonra askerleri Eskihisar’a yerleştirdiler. Ressam Osman Hamdi Efendinin müzeye dönüştürülmüş evi, limanındaki Bizans kale’si, etnoğrafya müzesi haline gelmiş Saatçi Ali efendinin konağı, Kocaeli’nde sanayinin dışında tarihsel bazı şeylerinde olduğunun kanıtı. Hannibal’ın mezarı Gebze’de bulunuyor, Kartaca’da komutanlık yapmış olan bu cesur ve korkusuz komutanın şöhretini bilmeyen yoktur. Karamürsel ile Değirmen derenin denizi çok güzeldir. Keltepe, Nüzhetiye ve Kuzu yaylası yeşilliği en bol bölgeleridir, yeşili sevenler buralara gidebilir. Cebeci, Kerpe, Kefken, Bayramoğlu ve Kandra en güzel plajlar buradadır, denize girmek isteyenler burada girebilir. Darıca Hayvanat Bahçeside Kocaeli’de bulunmaktadır.

SAPANCA GÖLÜ

Sapanca Gölü insanların tatilde tercih ettikleri doğa harikası olan en güzel yerlerden biridir. Çevresi 24 mildir, Sapanca gölünün tüm çeveresinde 76 köy vardır. Bu köyler bayağı büyük köylerdir. Evliya çelebinin deyişiyle, buranın halkı haliç suyundan içtikleri için yanakları böyle kırmızıdır demiş. Göle haliç demelerindeki neden, Bizans İmparatoru Iustinianus, gölü İzmit körfezine bağlayabilmek için,18 km uzunluğunda kanal kazdırıp, Sapanca ile Marmara denizini birbirine bağlamış. Belkide Evliya Çelebi, bu sözü söylediğinde belkide kanalı orada görmüş olabilir, veya etraftan duyduklarından sonra söylemiş olabilir bu sözleri. Sapanca Gölü tektonik oluşumlarla meydana gelmiştir. Eskiden Ayan adıylada anılmıştır, Sapanca gölü. Sapanca Gölü, Bursa, İstanbul ve İzmit’e yakın olduğundan sürekli tercih edilen tatil bölgelerinden biridir, çevresi çok müthiş güzelliklerle çevrilidir. Onun içinde günü birlik ve hafta sonlarını burada değerlendirebiliriz. Yörede yabani söğütten yapılmış olan sepetlerden alabilirsiniz. Gölde tutulmuş olan Alabalıkları, kiremitte pişirip yiyebilirsiniz. Arifiye ormanlarıda bol oksijen almak isteyenlerin gideceği yerler.

Gölcük Deniz Müzesi: 12 Mart 1976 yılında Türklerin deniz tarihlerini bu güne yansıtabilmek amacıyla kurulmuştur.

Gayret Gemisi Müzesi: 1973 yılında Türk Deniz kuvvetlerine katılmış olan, Gayret gemisi 1995 yılında hizmetten alınmıştır. Daha sonra ise Gölcük tersanelerinde onarılıp, 20 Ağustos 1997 yılında müze olarak hizmete sokulmuştur.

Saatçi Ali Efendi konağı (Etnoğrafya Müzesi): İzmit’te deniz’i gören bir yamaçta 1774 yılında inşa edilmiştir. Saatçi Ali Efendi konağı 1987 yılından itibaren Etnoğrafya müzesine dönüştürülmüştür, o şekilde kullanılmaya devam etmektedir. Yöredeki geleneksellik burada görülebilmektedir.

Orhan Camii: Orhan camii, Orhan mahallesinde İzmit’te bir tepede yer alır. 13.yüzyılda Orhan Gazi Döneminde, Süleyman Paşa tarafından yaptırılmıştır.

İzmit İstasyon Binası: Anadolu ile Bağdat arasına deşenmiş olan demiryolunun ilk adımları Haydar Paşa ile İzmit arasına döşenmiştir. 91 kilometre uzunluğunda olan ilk yapılan raylar 1873 yılında faaliyete geçmiştir. Bu yolu kullanarak Sultan Abdülaziz, Alman İmparatoru Kayser Wilhelm ile beraber özel vagonuyla İzmit’e gitmişlerdir.

Sapanca Gölü: Sapanca, Türkiye’deki kuş alanlarından önemli birisini barındırmaktadır. Çeşitli kuş türlerinin barındığı alanlardan biri, Darıca- Bayramoğlu, Kuş cenneti ve Temalı parkında olduğu gibi Sapancadaki kuşların toplandığı parktada kuşları gözlemleyebilirsiniz.

Pertev Paşa Külliyesi: 16.yüzyılda Mimar Sinan tarafından yapılmış olan pertev paşa külliyesi, Osmanlı ordusunun savaşa gittiği yollardan birinde, ordu konaklayabilsin amacıyla yapılmıştır.

Ballı Kayalar: Ballı kayalar tabiat parkı ve doğal sit alanı ilan edilmiştir, Gebzeye bağlı Tavşanlı köyünde bulunmakta olan vadi, Gebzeye 10.kilometre uzaklığındadır. Dağcılar tırmanış ve iniş yapmak için Ballıkayalar vadisinde eğitim görürler. Kireç taşlarının erimesiyle ortaya çıkmıştır, özgün jeomorfolojik şekilli olan, karstik boğazdır.