Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Published by: 0

Kış aylarında cilt bakımına göstereceğiniz özen iki kat artırılmalıdır. Nem oranı düştüğü için cildiniz daha çok ilgiye ihtiyaç duyacaktır. Cildinize istediği ve hak ettiği özeni göstermelisiniz. Cilt bakımına nefis bir sıcak duş ile başlayabilirsiniz. Duştan çıkmadan hemen önce sıcak su miktarını azaltıp soğuk bir seviyeye getirerek 15 saniye kadar bu soğuk suyun altında bekledikten sonra tekrar yavaş yavaş suyun sıcaklığını arttırarak vücudunuzu şaşırtmalısınız. Cildinizi canlandıracak olan bu terapi 2 dakika kadar devam etmeli. Kendinizi daha enerjik ve canlı hissedeceksiniz.
Kış aylarında olmamıza rağmen güneş koruma faktörlü nemlendiricilerden vazgeçmemek gerekir. En az 30 koruma faktörü içeren bir nemlendirici kullanılması çok yerinde bir bakım olur. Aynı zamanda dudaklar içinde nemlenme şarttır. Koruyucu bir dudak kremi ya da balmı ile dudaklarınıza düzenli bakım yapmalısınız.
Sabun kullanıyorsanız kışın bu alışkanlığınızı süt ve Hindistan cevizi içeren sabunlar ile değiştirmelisiniz. Veya direk nemlendirici özelliği olan jeller kullanarak kuruma riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu aylarda özellikle kirli havaların etkisi ile cildinizde biriken kirleri ölü tabakayı temizlemek için haftada bir kez peeling uygulamalı ve hemen ardından cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmalısınız.
Süt ve süt ürünleri tüketiminizi iki katına çıkarmalı ve günlük su tüketiminizin 2 litre civarında olmasına özen göstermelisiniz.
Karaciğer ve safra kesesini temizlemek ve vücudunuzu arındırmak için sıcak limonlu su ile güne başlayın. Organların temizliği cildinize yansıyacaktır.